| anonim_4396 a întrebat:

Hei. E o intrebare ciudata..Scuzati categoria.
Nu stiu daca o sa intelegi dar aceasta este povestea mea si e legata de dentist si cine se pricepe.

Deci...

Bla bla bla...(POVESTE LUNGA)

Am ajuns la o dentista care ^^mi-a scos nervul^^ dar doctorita de azi mi-a zis ca nu trebuia. Mi-a intrat pe radacina. Sangerez rau de doua luni. SI IN PLUS DOAR doua canale mi-a scos. Am 10 ani.Mi-a pus calciu iar noua doctorita mI-a pus ceva medicament acum care cica ia instant sangerarea.A zis ca o sa ajung la extractie sau la operatie dar pana la urma tot la extractie. e MASEA Definitiva.

Tot la vechea doctorita,, o nesimtita. MI-a sigilat o masea si a curataato, dar cu aparatul si camera doamna noua mi-a aratat ca am o carie laterala langa mica. Nu stiu daca am avut-o si atuncia, de la ce se face asa repede?

O sa doara operatia si despre ce operatia, o sa doara? E normal la 10 ani sa scot nervul si sa intre pe radacina?

3 răspunsuri:
| TheDemEntO a răspuns:

Nu ma pricep pre bine dar o sa iti faca anestezie si nu cred ca o sa te doara

| aphrodite26 a răspuns:

Daca iti face operatie de extragere si este un dentist bun, nu o sa doara, te anesteziaza. Iar daca iti va scoate doar nervul, va trebuie sa faca un canal in dinte (adica o gaura) apoi dupa ce il scoate iti reface dintele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa stii de la mine, doi medici stomatologi, niciodata nu se vor intelege bine, unu are o parere, celalalt alta parere, fosta doamna medic poate o fi vazut dansa altceva, fata de aceasta noua, de obicei au idee totusi ce sa iti faca, nu te lasa chiar asa, ca au si eu faza cu malpraxis si etc.
Daca ti-a pus sigilari, practic nu pot face carie, decat pe baza acelei masea, nu pe laterale, asta daca ti le-a pus binewinking. Iar cu scoaterea maselei/operatie, fii calm, nu doare absolut deloc, este anestezie, o sa iti dea medicamente mai apoi pentru calmare si gata. Scoaterea nervului este strict necesara, daca acea carie a ajuns chiar aproape de nerv, doare al naibii de rau daca atinge nervul. In schimb nervul este vital pentru sanatatea dintelui, fara nerv, nu mai este aceeasi vitalitate, de fapt nu o mai are mai deloc.