Întrebare recomandată | Alex_Eddy_1995 a întrebat:

Hei. Funda! Vreau sa devin caricaturist.Sunt la un liceu de arta dar nu stiu facultati din state pentru a ajunge creator de desene animate. Cine imi zice facultati din statele unitepentru a devenii desenator la o firma de desene animate are FUNDA!

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Într-un stat capitalist, acolo unde contează valoarea banului și interesul patronului, pe angajator nu-l interesează hîrtia pe care i-o pui sub nas.
El îți spune verde în față:
- Dom*le, arată - mi ce știi să faci!
Dacă te pricepi să faci ce vrea el, dacă ai talent și idei te angajează, dacă nu...nu!
Ștefan Popa - Popas, unul dintre cei mai mari caricaturiști ai lumii, nu a pus în fața nimănui diploma de la o școală de arte plastice.
Poate nici nu o are.
În schimb lucrările lui au fost cartea de vizită cu care și-a făcut intrarea în lume.
Pentru a lucra într-un studio de filme de desene animate se impune, cred, să ai cunoștințele care se predau într-un conservator de arte dar nu e neapărat obligatoriu, sau poate nici nu e suficient.
Și apoi, filmul de desene animate nici nu e obligatoriu să fie făcut numai din desene. Modalitatea de exprimare e mult diferită.
Ideea contează!
Ia, de exemplu filmele lui GOPO.
Creațiile lui, desenele filmelor lui nu sînt niște capodopere ale genului. Ideile și filosofia filmelor sale l-au făcut celebru.
Cam asta e!
Sănătate!

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Caricaturist nu e totuna cu autor de desenate animate.
Pentru a fi autor de desene animate trebuie să fii un bun grafician.
Școlile și universitățile de artă din România sînt la fel de bune ca și cele din occident sau Din S.U.A.
Totul e să ai talent.
Dacă nu ai talent și, mai ales, idei, nu rezolvi nimic. Oriunde în lume.

| Alex_Eddy_1995 explică (pentru corolav):

Pai si ce facultate ar trebui sa fac de exemplu pentru a lucra la desene animate? Iti dau funda daca imi zici.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Detii vreo 50.000$ pe an pentru studii in state?

| OoBunnyoO a răspuns:

Sa studiezi in State este foarte scump. Si nu neapararat pentru ca facultatile sunt mai bune ci pentru ca este foarte departe si nu prea ofera burse.
Mai bine te indrepti spre facultatile din Europa Vestica sunt mai bune decat cele din State, au mai multe burse si nu te costa cateva mii de euro doar sa ajungi acolo. Franta, Anglia, Belgia si Olanda de exemplu au facultati foarte bune.
In clasa a 12-a ar trebui sa primiti diverse brosuri cu optiuni pentru facultatile din afara.
De asemenea, orice liceu de arta ar trebui sa fie suficient. Nu cred ca exista sau daca exista sunt foarte putine facultati care au cursuri strict specializate pe caricaturisti. Si noi avem caricaturisti si nu au facut facultati specializate in afara, deci o facultate de arte, de desen grafic ar fi suficienta.