| FuckNormality a întrebat:

Hei imi puteti spune care este mesajul artistic al cartii "neamul soimarestilor" de m. sadoveanu? si opinia despre aceasta carte big grin funda

Răspuns Câştigător
| aneliram a răspuns:

Neamul Soimarestilor este un roman realist, fiindca terna, eroii, conflictul, subiectul sunt luate din viata sociala. Tema romanului o formeaza Moldova in perioada de decadere de dupa moartea lui Stefan cel Mare, cand oligarhia boiereasca, lacoma, deposedeaza prin violenta pe razesi de pamanturi.

Ideea este ca lupta pentru dreptate sociala este strans impletita cu cea pentru libertate nationala.