| Monyyyyy a întrebat:

Hei is la profil electric, si nu is chiar asa buna la mate am avut un profesor naspasad matematica de a 9 a e mai usoara? Sau mai bine toata la liceu? Sa facem lucruri noi, sper sa am unu bun de mate sa ne învete. Vreau sa ma pun pe mate sa fiu inginera electronica sa pot lua la bac nota buna sa evolueze sa iau un 9 si ceva. Stiu ca ca fi greau dar va rog nu ziceti ca nu pot sau lucruri urâte ca nu e vina mea ca am luat 5 nu ne explica sad Ca rog ajutor, dau Funda pentru cel mai incurujator raspuns si bun.happy

6 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Matematica de a 9-a nu este usoara. Ai intalnit deja foarte multe din notiuni si concepte, dar acum le refaci la un nivel mai ridicat si punand mai mult accentul pe gandirea logica. Daca tinem cont de nivelul elevului mediu, as zice ca materia de a 9-a este cea mai grea din tot liceul (considerand de unde se porneste si unde se ajunge).

| Kenya a răspuns:

Din pacate matematica de a9a e grea. Dar daca iei meditatii din timp te vei descurca.

| Monyyyyy explică:

Mai multe răspunsuri va rog

| erdest a răspuns:

Nu e asa greu. Nici materia de mate-info din a 9a nu e asa grea. Tu esti undeva intre mate-info si filologie, deci e o matematica medie happy

Din ce am vazut, materia se axeaza pe algebra foarte mult. Incepi cu ecuatii si module, etc, etc, algebra. Dar cand ajungi la trigonometrie(parte din geometrie), iti va arata profesorul pe cerc cum se desfasoara totul, dar exercitiile sunt pe baza de formule, exact ca la algebra. La vectori(geometrie), acolo ai exercitii unde folosesti doar formule, unde te poti uita pe desen, unde nici nu ai nevoie de desen... dar nu mai sunt cu piramide si cuburi (etc...), sunt doar patrate, triunghiuri nici cercul nu cred ca-l mai intalnesti in desene.
Deci multa algebrahappy O sa vezi ca va fi usor. La vectori ai vreo 3-4 formule care le ti minte usor si te descurci doar cu alea in probleme, la trigonometrie se tin usor minte si alea, si multe formule le poti deduce. no stress.

| Pufosenia98 a răspuns:

Matematica de clasa a9a nu e grea, doar ca e total diferita de acea matematica pe care ai invatat-o pentru Evaluarea Nationala, nu au nimic in comun decat structura de Algebra si Geometrie ce se desfasoara in paralel, ca si pana acum.

| 12manuq a răspuns:

Sunt student la Electrotehnica, daca vrei mai multe sfaturi, cursuri etc, ma poti cauta pe facebook : "Silviu Cocoloș "