| caradanvers00 a întrebat:

Hei!
Nu o voi lungii prea mult deci :
Vreau să devin reporter si nu stiu la ce profil sa merg. M-am gandit la filologie pentru ca romana si engleza sunt foarte importante dar profesoara de matematica tot imi spune ca nu ai ce face cu filologia si lucruri de genul. Ma simt foarte prost pentru ca nu vreau sa fac o alegere gresita. Deci, la ce profil de liceu ar trebui sa mergi daca vei da la o facultate de jurnalism?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti fi reporter de la orice profil. Urmezi o facultate (de preferat filologie) sau faci un curs media. E mai bine sa faci facultatea. Poti sa incepi prin a invata limba romana. Primul lucru nu scrii "lungii" ci "lungi" iar cuvantul "deci" se pune cand tragi o concluzie si este bine sa nu-l repeti de prea multe ori. Ultimul "deci" este la locul lui. Primul, nu! Si o chestie de imagine: nu mai folosi "ma simt prost"! Puteai sa zici: "Nu m-as simti deloc bine sa fac o alegere gresita".

| AFR81 a răspuns:

Profilul de liceu nu conteaza absolut deloc. Decisive in vederea unei cariere in media vor fi studiile superioare.

| AvalohAlyn a răspuns:

Stiinte sociale este cel mai potrivit pentru tine.Asa cred.