| Roxcsana21 a întrebat:

Hei poate cineva sa-mi explice in 5 randuri semnificatia versului: Iarna cu 7 cojoace? Funda

Răspuns Câştigător
| misterioaѕa a răspuns:

Buna.
Se numeste,, Iarna cu 7 cojoace'' deoarece iarna este grea, friguroasa si tine mult timp.7 cojoace adica este frig tare incat te`ai putea imbraca cu 7 cojoace...
Sper ca te-am ajutat!

1 răspuns:
| cockye a răspuns:

Autorul vrea sa spuna ca iarna este extrem de grea pe tot parcursul ei(de aceea 7 ca la zilele saptamanii) sau 7 pentru ca 7 este un numar magic folosit in multe texte.Ideea e ca e o iarna foarte grea, rece, trebuie sa te imbraci foarte gros.