| missoty94 a întrebat:

Hei, prieteni, spunet-mi va rog, ce legatura exista intre orasele medievale si democratie? Fundita.

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Pai nu prea este!
democratia inseamna alegerea unor reprezentanti de catre populatie ( cea indirecta ). fiindca in atena antica se practica cea directa!
in schimb in orasele medievale,regimul era in general unul totalitar,adica populatia chiar daca nu le convenea regimul de conducere,tot nu puteau sa il schimbe! orasele erau conduse de catre regalitate,in frunte cu regele! care nu depindea de populatie, fiindca nu era ales de catre ei! deci atata timp cat orasenii nu isi puteau alege conducerea, democratia nu prea avea legatura cu orasele medievale!

2 răspunsuri:
| missoty94 explică:

Doamne,nu stiu ce-i cu profa aia de istorie, ne-a dat sa scrim un eseu la tema:"Orasele medievale-leaganul democratiei medievale".

| relata a răspuns:

Demos vine din greaca veche, cratie de la dracu, orashele medievale sa-u dus dracului, de ce te mai intereseaza ce s-a intimplat cu ele?