| Afsdghvcs a întrebat:

Hei prieteni, sunt o persoana foarte corecta, nu as fura sau ceva niciodata insa astazi ceva mi-a patat constiinta..nu am mai mers pana acum cu tramvaiul, poate suna ciudat dar mna si nu stiam cum se plateste. I-am zis unui prieten sa merg ca nu trebuie sa platesc pentru o statie cel mai probabil minciuna, nu m-a intrebat nimeni nimic de bani in tramvai, iar la urmatoare statie sau a doua ne-am dat jos....ma simt prost.

Răspuns Câştigător
| 44566555 a răspuns:

Frate, e normal sa faci asta daca esti copil. Rin minte ca faceam foarte, dar FOARTE multe prostii cand eram copil, atunci mi se pareau grave, dar acum sunt foarte amuzat de ce faceam. Eu mergeam foarte mult cu maxi taxiul si rareori se intampla sa nu mi iau bilet. Nu luam ptc ori n aveam bani, sau aveam chef de caterinca. Aceste lucruri iti imbunatasesc copilăria, dar sa nu ajungi la nesmitire! Adc nimeni nu se plangea ca eu mergeam 2 sau 3 statii cu maxiu fara sa platesc, rareori tila la mine cineva, câteodată saream efectiv din maxi cand frana la statie rolling on the floor. De aceste lucruri care ti se par de golan, la o varsta mai inaintata o sa ti se para lrostii de copil, dar, niciodata sa nu devii nesimțit, adica sa nu iei de la oameni care muncesc, sa nu ti bati joc de munca altora, etc

8 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Intai te felicit pentru felul cum esti. Dar totusi, stai linistit. Chiar daca pe moment te simti prost, o sa-ti treaca. Nu poti sa zici ca ai facut ceva crima sau ilegalitate de neiertat. Pur si simplu ai fost nestiutor in ceea ce priveste mersul cu tramvaiul si ai facut o mica greseala. Daca tu stiai ce si cum trebuie facut, o faceai, dar asa, uite ca s-a intamplat ceea ce s-a intamplat. Pe viitor fii atent. Cumpara-ti bilet inainte, iar in tramvai posibil sa dai de controlori. Nu stiu cum sa-ti zic dar la mine in Cluj mai nimeni nu ia bilet de tramvai sau autobuz si nici controlori nu sunt laughing. Deci intr-un fel nu esti singurul care merge fara bilet. Altii merg si dintr-o parte in alta a orasului fara bilet, nu numai o data ci zilnic laughing.

Răspuns utilizator avertizat
| iKireS a răspuns:

Am patit ceva de genul, am fost la un restaurant cu baietii si am uitat sa-mi achit apa plata. Abia la jumate de drum mi-am adus aminte ca nu am platit aia 2 lei amarati si am stat toata noaptea gandindu-ma la ei, asa ca m-am revansat. Data urmatoare cand am fost am lasat bacsis mai mare. De exemplu ca sa te revansezi, cumpara cuiva un bilet sau ceva, o sa te simti mult mai bine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu văd aproape zilnic oameni care se urcă fără nicio treabă în autobuz și merg pe blat. Și nu cred că se simt vinovați de ceea ce fac.
Nu trebuie să te simți prost pentru o nimic toată.
Așa eram și eu când eram mai mică, mă afectau toate nimicurile. Acum mă doare undeva de tot și toate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te-ai spovedit acum aici, îți pare rău de ce ai făcut, eu te-am iertat. Te-a iertat și Dumnezeu. Data viitoare să te gândești că vatmanul are nevoie și el de salar ca să te poată duce, și să contribui și tu cu prețul unui bilet.

| darrio2007 a răspuns:

De ce nu te-ai simtit asa inainte sa te urci in tramvai?

| Yurisa a răspuns:

Ai avut noroc, alta data sa iti iei bilet din timp

| Sofer a răspuns:

Alta data ia-ti bilet man.