| BeInnocent a întrebat:

Hei! puteti sa imi ziceti care sunt diferentele intre scolile din franta si cele de aici, din Romania?

P.s mai explicit, nu prea mult dar nici prea putinlaughing

3 răspunsuri:
| Brâncuşi a răspuns:

Salut, există o mare diferenţă, eu am fost într-o şcoală din Austria unde nu erau paznici, elevi nu aveau voie să iasă din curtea şcolii deoarece aveau magazine în interiorul şcolii, Mc şi KFC şi profesori foarte buni.
Dacă ar fi şi la noi aşa am învăţa cu plăcere...
O zi bună!

| stef112 a răspuns:

Sunt mari diferente..nu stiu sa ti le enumar pe toate dar sigur invatamantul lor prospera. ei fac 9 clase la scoala generala..si aici sunt pusi pe anumite aptitudini..adica unii nu stiu matematica(nu o pot intelege)dar in schimb deseneaza foarte bine..sunt triati si dusi in anumite clase unde li se ''antreneaza'' acel talent renuntandu-se la majoritatea orelor de matematica facand mai mult desen..acolo copii au voie sa nu poata pe cand in Romania esti obligat sa poti. daca nu esti arunca pe strazi..Mai avem pana sa ajungem unde sunt ei acum(nu ajungem acolo niciodata in veci vecilor)! Bafta!

| MenταLµ a răspuns:

Noi romani nu avem bani sa intretinem ca in Franta. In franta sunt multe lucruri misto. Profesorii mai buni.E mai misto ca la noi.Sunt alte scolo mai frumoase.