| Felictiy a întrebat:

Hei..Stiti cum ma pot transfera dintr-un liceu in altul? Ce se ia in calcul, media din semestrul 1(eu vreau sa ma mut in semesteul 2) sau evaluarea nationala? Azi am dat proba la mate si a fost groaznic..media totala o sa fie de un 7 si ceva. E posibil ca dupa sa intru la in liceu de 9 sau 8 50 macar?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cl. a IX-a se ia in considerare media de admitere, dupa cl. a IX-a se ia in considerare media de promovare a clasei.
Nu poti intra intr-un liceu la care ultima medie de admitere va fi mai mare decat media ta de admitere.

| Aretha a răspuns:

Deci.
Daca vrei sa te muti in s1, se ia media de anul trecut. Daca in s2, se ia media din s1.
Nu te mai poti muta (cu noua lege), de la real la uman sau orice sau invers, in timpul semestrelor. Ci pe ani.

Poti intra in functie de ultima medie din clasa,
Eu am intrat, cu 7.50, cand era una cu 6.90.
Dar trebuie sa ai noroc sa fie locuri.
Si trebuie sa ai noroc sa nu vina altii cu medie mai mare ca tine si sa-ti ia locul. (se poate chiar si in ultimul moment).

Fisa de mutare trebuie cu parinti. Uneori nu te lasa nici daca ai 18 ani.

Daca vrei la alta specializare (fie ca vii de la uman tot la uman sau real pe real)
Trebuie sa dai diferente.
Dupa ce le-ai luat. Si ai confirmare de la scoala unde doresti sa ajungi, ca te primesc. Poti abia sa - ti ridici dosarul de unde pleci.
Noroc