| Anda357763 a întrebat:

Am cateva intrebari. Ce inseamna prescurtarile dintr-un plan de invatamant al unei facultati? (La orele pe saptamana ..de ex S,P )
Si ce inseamna creditele? Care e treaba cu ele? Cum se fac? Prin prezenta la cursuri, examene?
La sfarsit de an se da examen? Daxa da, se poate da si mai devreme de luna iunie? ..sau in iunie e doar licenta pe care o dai dupa 3-4 ani (depinde de facultate)?

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Se pot da mai devreme examenele marcate cu verificare sau colocviu, in presesiune (care e cu 3 saptamani mai devreme de sesiune).
Examenele se dau la sfarsit de semestru, in iarna, respectiv vara pentru ca o materie dureaza un semestru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare facultate are prescurtarile ei si sigur orarul / planul de invatamant are si el o legenda pe undeva.

creditele inseamna importanta unui examen. Fiecare obiect are un numar de credite asignat lui. Daca promovezi examenul iei creditele. Ai nevoie de un numar minim de credite pentru a promova anul. De obicei 40/60

Examenele se dau in sesiune, care e la fiecare sfarsit de semenstru. Si nu, nu il poti da mai devreme.