| RebeccaD a întrebat:

Hei, TPU. Am nevoie de cat mai multe idei prin care pot invata mai repede traducerea cuvintelor din engleza. Daca le tocesc, le uit. Vreau sa invat cat mai multe si nu-mi intra in cap. Cum pot retine cat mai multe? Ma gandeam sa ma uit la filme in engleza fara subtitrare in romana, am mai auzit o idee, cum ca trebuie sa fac cat mai multe compuneri.Mai aveti si alte idei? FUNDA!

Răspuns Câştigător
| LSMM a răspuns:

Fă propoziții sau fraze cu fiecare cuvânt învățat. Intră pe site-uri de conversație și imaginează-ți o discuție în care să integrezi acele cuvinte și tastează de cât mai multe ori cuvintele respective.
Recapitulează după câteva zile cuvintele/sintagmele învățate anterior și, dacă nu ești sigură de scrierea/pronunția unui cuvânt, reîntoarce-te și repetă-l. Poate ai noroc și de memorie vizuală.

1 răspuns:
| Mediocre a răspuns:

Creierul e mai limpede dimineata si retii mai bine :].