| gaby140 a întrebat:

Hei, TPU! Am o intrebare: Care este cauza moryii lui Amza Pellea. Cel mai bun raspuns va fi rasplatit cu funda!

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Intre cele doua variante, inclin sa cred varianta cancerului pulmonar, pentru ca actorul fuma foarte mult.In toata ticalosia lor, securistii actionau numai la ordine,, de sus,, iar,, dispozitia,, celor doi dictatori era foarte schimbatoare.Se stia de problemele lui Amza, si nu cred ca cineva poate confirma, sau infirma, interventia securitatii in tratamentul pe care-l urma. Cert este ca inima lui s-a oprit-prea devreme-si asta i-a provocat decesul.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| qindet a răspuns:

A decedat in conditii nici astazi pe deplin cunoscute, la varsta de 52 de ani. Unele surse afirma ca marele actor ar fi decedat din cauza cancerului pulmonar provocat de fumat, iar altele sustin ca ar fi fost ucis de Securitate, deoarece, in scheciurile sale, ironiza regimul comunist. Este inmormantat la cimitirul Bellu.

| Andi12345 a răspuns:

Depinde: unii zic ca a fost ucis, altii zic ca a murit din cauze naturale : cancer pulmonar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut fericirea sa il cunosc pe marele si regretatul actor Amza Pelea.Din nefericire,cu multi ani in urma,textul:tata Leana din capul statului,in loc de capul satului, i-a adus sfirsitul.Din cite stiu, un colonel de securitate de atunci, i-a propus sa paraseasca tara definitiv pentru a scapa cu viata, Amza a refuzat.In timp ce era in spital cu o banala raceala, o injectie facuta cu buna stinta si la ordin, i-a adus sfirsitul. Dumnezeu sa il odihneasca in pace.

| SentimentalConsil a răspuns:

Atita timp cat rudele sustin ca boala nemiloasa i-a adus tragicul sfarsit de ce as crede ca altcineva l-a ucis?

| Florin_Pieleanu_1969 a răspuns:

Daca in sangele renumitului regizor Dinu Cocea s-a gasit elementul radioactiv strontiu cu valoarea de 0.02 cand a emigrat in Franta oare nu putem crede ca si Amza ar fi beneficiat de acelasi tratament din moment ce era luat in vizorul securitati? Numai familia poate elucida acest aspect in urma analizei ramasitelor pamantesti ale indragitului actor.