| Monyxz a întrebat:

Am o nelamărire.
Anul acesta merg în clasa a 9a și sa zicem ca vreau la un anumit la liceu însă nu am media necesara pentru a intra și intru la un liceu cu media pe care o am. Mă pot transfara dupa la ce liceu pe care îl voiam înainte?

Dau funda

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face cerere de transfer si te vei putea transfera, dar numai dupa cl. a IX-a si daca media ta de promovare a cl. a IX-a va fi cel putin egala cu media ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi si liceul unde vrei sa te transferi iti aproba transferul.

| alessia5158 a răspuns:

Dupa primul semestru, in clasa a 9-a, te poti transfera NUMAI DACA indeplinesti conditia de medie! Media ta de admitere in liceu trebuie sa fie cel putin egala cu media ultimului admis la specializarea la care soliciti transferul --- vezi conditia in ROFUIP la art. 152 :https://www.edu.ro/......0cadru.pdf

| Adry05 a răspuns:

Poti, dar la un profil cu medii mai mici, mai apropiate de a ta.
Romania...

| tpuuser999 a răspuns (pentru Adry05):

La cum ai formulat, dai impresia ca in alte tari intri la SAM si te transferi la Cambrige in semestrul doi, ca media e ceva inventat de babele superstitioase, in jurul focului happy

| Adry05 a răspuns (pentru tpuuser999):

Nu, in niciun caz, din contra, am zis Romania pentru ca doar aici cred ca e posibila o nedreptate de genul. Unii copii se chinuie in clasa a 8-a un an intreg ca sa intre cu o medie buna la un liceu bun iar apoi vin aia care au stat cu burta la soare un an intreg si se muta din clasa a 10-a la tine in liceu. Am patit si eu asta cand am fost in liceu. Intr-a 8-a m-am chinuit si stresat cu 2 pregatiri sa intru la liceul si profilul pe care mi le doream (a 2-a clasa ca medie) iar in clasa a 10-a s-au mutat la mine in clasa vreo 10 copii de la o clasa cu medii mult mai slabe pe tampeniile alea de diferente si de comparatie de medie pe an.

| tpuuser999 a răspuns (pentru Adry05):

Inteleg... sincer sa fiu n-am prea vazut asa ceva, poate nu se facea "pe vremea mea". Oricum, daca sunt loaze si nu reusesc sa tina pasul cu orele, e problema lor - dar din pacate acum beneficiaza de renumele pe care il are un liceu de top, si or sa aiba medii mult mai mari la BAC.

| Adry05 a răspuns (pentru tpuuser999):

Exact. Si iti zic ca erau copii destul de slabi. Nu poti sa zici ca ma, am facut o greseala ca nu mi-am dat interesu dar vreau sa invat asa ca ma mut la clasa aia mai buna. Nu, au venit la noi ca sa contribuie c-o pondere extrem de mare la totalul de absente, sa scada media generala a clasei pentru ca efectiv nu-si dadeau deloc interesul cam la nicio materie, si s-o enerveze pe diriginta cu obraznicie si stat mai mult pe afara decat la ore.
De aia zic, daca erau copii care se mutau fiindca voiau sa invete ceva fiind constienti ca e un profil unde sunt profesori mai buni si asa, n-aveam nimic cu ei, dar au venit doar sa ne traga clasa in jos.

| tpuuser999 a răspuns (pentru Adry05):

Trebuie sa te gandesti si la parinti, ca ei ii imping de la spate si ii indoapa cu pregatiri si toate cele... ca daca ar fi dupa ei, ar lua diploma de 10 clase si ar merge cu ea in Bamboo. Ei nu realizeaza ca tot ce se intampla e ca sa-i impinga in fata si sa aiba o pozitie de start cat mai inaintata atunci cand fac saltul la salariu si la un loc de munca sad

| Adry05 a răspuns (pentru tpuuser999):

Da, e adevarat si asta. Dar in cazul din fosta mea clasa cel putin clar nu a fost vorba de parinti, ca altfel si-ar fi dat cat de cat interesul timp de 4 ani, dar toti erau spre coada clasei. laughing

| Andersen2k18 a răspuns:

Daca inveti te poti transfera, dar exista mai multi pasi pe care trebuie sa ii parcurgi, uite: http://didactino.ro/transferul-elevilor/

| WangLouis a răspuns:

Daca intri la liceul nedorit te poti transfera dupa ce termini primul semestru.

| CSDNCSF a răspuns:

Da,normal! Depinde de media pe care o ai la sfarsitul unui semestru sau la sfarsitul anului. Media pe care o ai trebuie sa fie mai mare decat cea mai mica medie a persoanei din clasa unde vrei sa te transferi.