| florina2001 a întrebat:

Am o problema. Destul de grava zic eu. Eu m-am mutat in Bucuresti din clasa a 7-a,si cand am fost sa ma inscriu la scoala,abia m au primit,spunand-umi ca nu mai au locuri.A sunat tata la inspectorat si pana la urma m-au primit,dar eu nu am putut sa ma integrez si din cauza colegilor care ma obligau sa fumez cu ei,sa fac ce vor ei, am ramas cu situatia neincheiata pe al 2 lea semstru si m au lasat repetenta. Acum am cam aceeasi problema si nu mai stiu ce sa fac. Nu ma simt in largul meu in scoala asta,am incercat dar pur si simplu nu pot,ma simt ca o straina. Anul acesta la fel,semestrul asta nu am fost aproape deloc la scoala,si nu vreau sa raman iar. De mutat de la scoala nu pot, ca toti spun ca nu apartin de scoala lor. Va rog ajutati-ma. Am vreo sansa sa trec clasa?

Răspuns Câştigător
| Bobby711 a răspuns:

Cu situatia te lasa neincheiata doar daca nu ai numarul necesar de note poate vrei sa zici ca nu ai avut note bune si ai ramas repetenta. In cazul asta tot ce trebuie sa faci este sa te pui pe invatat cu putine meditatii si vointa e imposibil sa nu treci. Spui ca nu te integrezi in grupul colegilor tai insa ce rost are sa incerci sa fi placuta de astfel de persoane? Nu conteaza daca ai 100 de prieteni atat timp cat ai unul in care poti avea incredre si te intelegi bine cu el? Majoritatea persoanelor pe care le numesti prieteni iti vor fi aproape doar sa profite de tine si cand vor termina cu tine te vor arunca la gunoi. De aceea nu are rost sa iti pese ce cred aceste persoane despre tine. Daca persoana x te face proasta sau in orice alt fel inseamna ca au dreptate si ca tu chiar esti asa. E ca si cum eu asi fi zis ca tu esti roscata fara sa te fi vazut in viata mea. Cum ar putea sa stie ce fel de persoana esti? Si chiar daca ar stii o persoana iese in evidenta prin calitatile pe care le poseda nu prin defecte pentru ca defecte avem din abundenta.
Deci fi naturala nu te schimba pentru a fi placuta de altii cine te va accepta asa cum esti iti va devenii prieten bun tongue

| florina2001 explică (pentru Bobby711):

Multumesc mult. Crezi ca mai am vreo sansa sa trec clasa? Daca o sa invat in semestrul al 2 lea o sa fie bine? Mi-e frica sad Nu vreau sa raman iar.

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru florina2001):

Nu trebuie sa te iei dupa altii. Pune-te pe invatat ca ai de recuperat daca vrei sa treci clasa!

| Bobby711 a răspuns (pentru florina2001):

Daca inveti sigur treci insa va trebui sa muncesti mult daca simti ca nu faci fata vorbeste cu parintii tai nu e o rusine sa ceri ajutor. E stupid sa nu ceri ajutorul din cauza mandriei. Le zici ca nu te descurci la scoala iar ei mai mult ca sigur te vor ajuta. Eu zic sa faci meditatii cu profesorul tau asa vei invata cel mai bine sau cu parintii, prietenii ori daca ai un frate sau o sora. Eu cand am de invatat la ceva o chem pe sora mea sa ma asculte mai stam si vorbim etc ma plictisesc repede deci pentru mine asta a fost cea mai buna solutie. Daca te pui pe invatat serios sigur treci.