| RoxanaRoxyRox17382901 a întrebat:

am 12 ani,sunt fata, din clasa a 6 a. Ma gandesc la viitorul meu si am ales deja ca vreau sa devin arhitect si ca vreau sa merg la liceul de arte din Bucuresti Nicolae Tonitza. Puteti sa imi ziceti si mie ce trebuie sa stiu sa fac ca sa pot sa intru...dau un examen, la pictura...cred,nu sunt prea informata. Desenez bine pentru varsta mea si nu stiu sa desenez cu umbre...cine e trecut prin asta sa imi spuna in ce trebuie sa ma perfectionez... eventual si un site dupa care sa invat sa desenez foarte bine...

1 răspuns:
| Aberdeen a răspuns:

Eu am intrat anul acesta la Liceul de Arte, pe arhitectură, în Brăila. În clasa a 8-a, mi-am dat seama că vreau să devin arhitect, și am făcut tot posibilul să mă documentez în legătură cu această meserie, să fiu ferm convinsă că am ales ce trebuia.
Ideea este că, la mine în liceu se face de obicei, după cum am aflat anul trecut, pregătire gratuită pentru examenul de intrare, pentru elevii care vor să se înscrie la această ramură. Nu știu din ce se dă examenul la Nicolae Tonitza, dar pot să-ți spun din ce am dat eu: am avut două probe, a câte 5 ore, deși aproape toți am stat maxim 3 ore. S-au dat pe rând, în decursul a două zile. Prima probă a constat în natură statică, unde ni s-au așezat pe o măsuță câteva corpuri geometrice, pe care să le redăm pe foaia de examen, cu hașura și proporțiile potrivite. A doua probă a fost mai dificilă, și dacă nu participam la aceea pregătire, nu luam un punctaj la fel de bun; ni s-au dat, în scris, lungimile unor obiecte, pe care să le transferăm în diferite planuri pe foaie. Asta o vei descoperi mai târziu.
Ca să poți intra la acel liceu, nu ar strica să te documentezi direct de la sursă: apelează la conducerea școlii pentru mai multe informații. La fel am procedat și eu și am aflat lucruri foarte utile.
Și încă ceva: la arhitectură nu dai niciodată examen la pictură! big grin

Îți doresc mult succes dacă ai ales acest drum, și te aștept dacă mai ai nelămuriri!