| Stavri_Ana-Miruna_1994 a întrebat:

Azi am dat test la fizica si vreau sa stiu daca am facut corect acest exercitiu. "De unde poate decola o racheta mai bine, de pe malul marii sau de pe varful unui munte?"Justificati raspunsul. " Eu am zis ca de pe malul marii, datorita principiului 3 al mecanicii newtoniene.
Principiul 3 :
Daca un corp reactioneza asupra altui corp cu o forta numita actiune, cel de-al 2-lea corp va actiona asupra primului cu o forta egala-n modul, dar de sens contrar, numita reactiune.
DAU FUNDA!

1 răspuns:
| Nelu62 a răspuns:

De pe varful unui munte. Aerul fiind rarefiat, scade frecarea cu aerul.