| Ionita_Alexandru_Marian_1976 a întrebat:

Ce inseamna substantive neregulate, regulate hotarat si articulate nehotarat.

1 răspuns:
| biadia a răspuns:

Substantivele pot fi articulate sau nu. Un exemplu de substantiv nearticulat este: elev.
Acest substantiv poate fi articulat hotarat: elevul.
Acelasi substantiv, articulat nehotarat va fi: Un elev.

Atunci cand un substantiv este articulat hotarat, inseamna ca gradul de cunoastere este ridicat, adica se stie precis despre care elev este vorba, in cazul de mai sus. Iar cand este articulat nehotarat, nu este un grad de cunoastere ridicat, in cazul elevului, poate fi vorba despre un oarecare elev, fara a sti precis.