| Panteraa a întrebat:

Ce parere aveti? Sa fac facultatea doar de dragul de a avea o diploma desi nu imi place deloc sau sa fac ceva ce imi place, dar care nu include facultate ci doar niste cursuri?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AFR81 a răspuns:

Stii, majoritatea raspunsurilor vor inclina inspre a doua varianta, insa e posibil sa iti placa banii pe care ii vei face urmand facultatea respectiva si muncind in domeniu mai mult decat faptul ca faci ceea ce ti-ai dorit, urmand acele cursuri. Ma gandesc la cei care lucreaza in IT. Ce e asa frumos si pasionant in programare? Ce e asa minunat sa stai in fata unui calculator asa de mult timp? Nu mai vorbesc ca nu e nici sanatos. Ceea ce ii indeamna pe majoritatea sa urmeze o slujba in acest domeniu sunt salariile foarte bine platite. La fel si cu marinarii. Imi inchipui cat de ingrozitor e sa fii plecat pe mare 6-9 luni, departe de familie, dar si cat de bine e cand vii acasa cu cateva zeci de mii de euro in cont pe care sa-i cheltui in voie.
Decizia ar trebui sa-ti apartina tie, dupa ce ai cantarit bine toate posibilitatile si variantele. Eu, desi mi s-a propus de catre multi sa urmez o facultate in urma careia as fi primit diploma de inginer si as fi lucrat, probabil, la motoare pe un vapor, una care nu era chiar atat de dificila, multi pe care ii cunosc personal, finalizand-o, am ales sa merg la istorie, sa fac ceva ce imi place, la care ma pricep si care ma pasioneaza si sa incerc sa imi indeplinesc visul, acela de a deveni profesor. Pana acum, cam 50% achieved happy

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat.
Asa ca, de nu-ti place si nu ai chef sa inveti, nu fa facultatea, ca-s bani irositi, fa un curs postliceal de meserii, fiind mult mai castigat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat esti bun in domeniul in care te specializezi nu conteaza cum o faci... facultate, scoala profesionala, cursuri.

| anonimg a răspuns:

Facultatea mai înainte de toate. Și o facultate care îți place, dar care totodată să te ajute și în câștigarea pâinii.
Dacă nu vei face facultatea acum, mai târziu o să îți pară rău că nu ai făcut-o. Cursurile le poți face și după aceea sau chiar împreună cu facultatea dacă vei avea timp.
Dar dacă acum este timpul pentru facultate, atunci profită de el. Toate lucrurile își au timpul lor.

| SkyPilot a răspuns:

Termina facultatea. Ai facut deja un an cred, nu? Facultatea iti deschide niste porti. Poti sa faci un masterat in alt domeniu. Daca faci doar niste cursuri, peste 10-15-20 de ani vei constata ca te-ai plafonat si iti va parea rau.
Te vezi toata viata facand unghiile cuiva? Poate ca acum pare interesant, dar nu vei putea sa faci o munca de-asta la nesfarsit. Cu o facultate ai alta perspectiva si te vei putea muta de colo-colo.

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru SkyPilot):

Ai dreptate dar nu mai merge sa faci masteru in alt domeniu asta era acum ceva ani in urma

| Panteraa explică (pentru SkyPilot):

M-am gandit la domeniul asta la care zici, dar nu doar unghii, vreau sa ma specializez in mai multe lucruri care tin de "beauty", e o pasiune a mea, pe cand la facultate nu imi place deloc, pe langa ca am si medie mare cred eu adica 9, 65 sunt si la taxa si cred ca dau bani aiurea asa.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cursuri.

| GoldenZenith a răspuns:

Cursuri, mămică. Fa ce îți place.