| Panteraa a întrebat:

De la facultate de Drept poti sa iesi doar avocat, judecator sau procuror (adica meserii din astea in care intri foarte greu)? Nu poti ajunge si ceva care sa nu necesitete decat facultatea, nimic in plus, dar mai ales undeva unde poti ajunge mai usor?

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ba da, si sunt multi vanzatori care au numai facultatea. O facultate nu-ti asigura si un loc de munca in domeniul studiat si sa fie si bine platit.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la facultatea de drept nu iesi nimic, doar licentiat in drept. Abia apoi poti ocupa o functie sau exercita o profesie juridica. Pentru cele mai multe, cum ar fi judecator, procuror, avocat, notar, mai trebuie examene si studii. De asemenea poti fi consilier juridic la diferite firme sau institutii si secretar de consiliu local, pentru acestea nu ai nevoie de studii in plus.

| baru a răspuns:

Poti...grefier, jurist! Poti lucra grefier, si fara facultate. Dar, renumerarea este mica!