| vardolnicusor a întrebat:

Hei TPU ~ Desi sunt in clasa a Xa m-am hotarat sa dau la facultatea de medicina si am nevoie de cateva raspunsuri deoarece pe net nu am gasit mare lucru... In primul rand as vrea sa va intreb cum se calculeaza media de intrare? Cum si cand iti alegi specialitatea? Cum este admiterea? Cum sunt examenele? Cate ceva despre metodele de predare? Si orice alte detalii imi puteti oferi... Am zis ca daca e sa fie sa aleg UMF Bucuresti, UMF Cluj sau UMF Iasi... Multumesc anticipat! happy

1 răspuns:
| Anca95 a răspuns:

Buna! La UMF cluj si Bucuresti se intra pe baza de admitere(chimie+biologie)la Iasi ai admitere ai admitere la chimie SAU biologie care conteaza 75% si 25% conteaza nota de la bacalaureat.
Se fac 6 ani de medicina, apoi iti dai licenta, e un fel de bacalaureat, daca nu esti licentiat e ca si cum ai facut 6 ani de facultate degeaba.
Dupa ce-ti dai licenta(in vara),este in noiembrie examenul de rezidentiat,unde, in functie de punctajul pe care-l obtii iti poti alege specializare, cu cat ai un punctaj mai mare cu atat mai bine. Daca ai puncaj mic si vrei chirurgie, de exemplu, nu prea se poate.Cand iti faci specializarea lucrezi ca si medic rezident si esti platit
La UMF nu e viata deloc usoara,trebuie sa inveti pana-ti vine sa plangi(si de multe ori,o faci). Profesorii sunt ca peste tot: profesori buni si profesori rai, iar altii spagari, nu te trec pana nu dai bani.
Mult succes!
Si da la medicina doar daca tu iti doresti asta cu adevarat, nu pentru ca vor mama sau tata, pentru ca nu vei putea duce