| Maelis a întrebat:

Hei TPU, este cineva pe aici care a participat la etapa națională a unei olimpiade? Eu sunt clasa a 8a și anul acesta am mers la cursurile de excelenta ( biologie) pentru clasa a9a. Am învățat deci toată materia de clasa a 9a ceea ce însemna că la anul îmi va fi mult mai ușor. De asemenea îmi doresc sa particip la olimpiada de anul viitor și sa ajung la etapa națională. Cei care au ajuns acolo cât de mult v-ați pregătit și ce sfaturi ați putea sa-mi dați?

2 răspunsuri:
| RainbowD a răspuns:

Salut. Acum 3 ani am participat la olimpiada, la faza nationala de ştiințe tehnologice. Ce pot spune, este ca a fost o experienta minunata, chiar daca nu am reusit sa fiu printre primii 3. Totusi, cunosti persoane noi, cu care in viitor poate o sa mai ti legatura. Acum, cu invatatul, este mult de muncit, mai ales daca vrei sa iesi printre primii 3.
Pregatirea se face din timp, prima data te pregatesti de etapa locala, dupa aia etapa judeteana, la care trebuie sa iesi pe primul loc daca vrei sa ajungi la faza nationala. Odata ce ai iesit pe primul loc la faza judeteana, vei reprezenta judetul tau si scoala ta, la faza nationala. La faza nationala merge doar o persoana (din clasa a IX-a de exemplu) din tot judetul. Munca pe care o vei depune trebuie sa fie una mare, deoarece vei participa alaturi de alti elevi care isi vor reprezenta judetele lor, si poate vor veni mult mai pregatiti. Tensiunea si stresul sunt pe masura, deoarece ai in spate un judet si o scoala de reprezentat, plus ca nici nu te poti face se ras.
La capitolul sfaturi: daca vrei sa ajungi unde vrei pregateste-te din timp, invata in asa fel incat sa-ti atingi scopul pe care ti-l doresti. Mult succes!
Eu pentru faza nationala m-am pregatit aproximativ 6 saptamani. Mentionez ca in acest timp nu am mers deloc la scoala, doar la orele mai importante.

| Maelis explică (pentru RainbowD):

Îți mulțumesc enorm pentru sfaturi. Imediat ce va trece examenul din iunie o sa mă pun pe recapitulat materia. Poate avantajul meu este ca am apucat deja sa parcurg materia de clasa a9a. Sper sa am timp toată vara. Și felicitări pentru ca ai participat la olimpiada!