| Oannaa a întrebat:

Imi puteti spune va rog ...macar o carte foarte importanta pe care trebuie sa o citesc pentru inceputul liceului ...sunt clasa a 9 a, profil stiinte sociale!

Va rog frumos si daca gasiti si rezumat ...promit solemn fundita si vot.

P. S: Nu vreau rezumat de 95766748 pagini ...sa fie scurt si la obiect pentru ca eu sa intelg si sa povestesc la scoala!

10 răspunsuri:
| Amaya a răspuns:

Vad ca lumea iti recomanda carti pe care le vei face intr-a zecea, a unsprezecea, unele chiar intr-a doisprezecea.
Nu mi le amintesc pe toate ( au trecut totusi 4 ani de atunci ), dar am terminat Stiinte Sociale si stiu ca am citit urmatoarele carti:
J.D. Salinger - De veghe in lanul de secara
Mircea Eliade - Romanul adolescentului miop
Mircea Eliade - Maitreyi
Mara - Ioan Slavici
Morometii - Marin Preda ( doar primul volum, in a 12-a le faci pe amandoua )
O poezie de Eminescu ( eu am facut "Cartile" )
Romeo si Julieta - Shakespeare

Este foarte important romanul "Morometii" ( intra si in programa de Bac, sfatul meu este sa il citesti neaparat ), dar il faci in al doilea semestru deci mai ai timp.
Printre primele care le faci se afla si "Romanul adolescentului miop": http://referat.clopotel.ro/Romanul_adolescentului_miop-6793.html
Inca ceva: nu mai citi rezumate pentru ca niciodata nu o sa stii toate detaliile pe care le stiu cei care le citesc integral si nici nu o sa intelegi bine cartile. In liceu faci numai literatura, iar Stiinte Sociale este un profil accesibil, chiar iti permiti sa citesti un roman la cateva saptamani. Bafta.

| anutza a răspuns:

Mircea Eliade - Romanul adolescentului miop, Maytrei
Mara - Ioan Slavici
Moromeţii - Marin Preda
Adam şi Eva - Liviu Rebreanu
Creanga de aur - Sadoveanu
Enigma Otiliei - G. Calinescu
Romeo şi Julieta - W. Shakespeare

| anUcy a răspuns:

Mara sigur va trebui sa o citesti.Si eu sunt la acelasi profil, iar aceasta carte este prima care se studiaza dupa poeziile lui Arghezi si Blaga(care sunt gen liric). Deci, bafta la citit!

| diamar a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......filologie/
A mai fost pusa acesta intrebare (ai linkul mai sus).
Funda?

| Gabiii a răspuns:

Moara cu noroc de Ioan Slavici!

http://www.referate-romana.com/......re-rom.php

| BubblesDoubleS a răspuns:

Mara-ioan slavici
Ion-liviu rebreanu
enigma otiliei-george calinescu
maitrey-mircea eliade
hanu ancutei-Mihail Sadoveanu
amintiri din copilarie-ion creanga
o noapte furtunoasa-caragiale
o scrisoare pierduta-caragiale
poveastea lui harap-alb-ion creanga
morometii-liviu rebreanu
moara cu noroc-ioan slavici
ciocoii vechi si noi -ioan slavici
suflete tari-camil petrescu
Rezumat.Mai bine ti-l faci tu cu uvinte cheie sa tii minte.
De ex: Cap 1 la cartea cutare : Maria se marita cu catalin (Scrii ce-i mai important )

| Dema a răspuns:

"Ion" de Liviu Rebreaunu.
http://referat.clopotel.ro/ION_rezumat-12680.html
Uite aici e asa cum ai cerut tu nu e foarte mult.E foarte interesant romanul asta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu de ce mai vrei sa stii numele cartii daca ai de gand din start sa nu o citesti ci sa te uiti peste rezumat?

| Oannaa explică:

Scuze, dar nu m-ati inteles vreau rezumatul de scurt de o jumatate de pagina de caiet mic!,,,, va rog