| Staicu_David_1990 a întrebat:

Hei TPU, la liceul militar ai voie cu telefonul mobil?
Bine, am auzit ceva cum ca ai voie doar sa nu aiba camera, dar ce se poate face, in sensul ca ai putea face ceva sa pot lua un telefon cu camera?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Fiecare liceu are niste reguli de ordine interioara. Regulile sunt aproximativ aceleasi in toate liceele, telefonul mobil este unul dintre subiecte.
Elevii primesc codul de comportament la inceputul anului, parintii trebuie sa semneze regulamentul.
Mai departe toti sunt rigurosi in prima luna de scoala, asa cum iti promiti de fiecare data sa scrii ordonat cand incepi un caiet nou. Dupa un timp, in care sunt confiscate telefoanele mobile gasite, sunt tinute la directiune pentru 7 zile sau 30 de zile si doar parintii pot solicita mobilul inapoi etc. etc. regulile astea devin mai laxe, alte si alte probleme macina scoala, nu mai are nimeni timp sa cotrobaie in gentile elevilor.
Depinde mult de fiecare unitate de invatamant in parte.
Sfatul meu este sa stai in banca ta la inceput si sa vezi cum evolueaza ostilitatile cu telefoanele mobile. Te prinzi tu cum sta treaba si...asa cum spunea insusi TPU ieri pe pagina oficiala de facebook, regulile-s facute ca sa fie________continua tu happy