| AnaKarenina1997 a întrebat:

Ma puteti ajuta cu un raspuns... Dragostea diferenteaza mai mult omul de animal decat sexualitatea?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Dragostea si sexualitatea se gasesc atat la oameni cat si la animale. Diferenta este ca desi oamenii au ratiune -pe care animalele nu o au-, ei abuzeaza de ambele daruri de mai sus. Si lucrul acesta ii aseaza pe oameni pe o treapta inferioara animalelor.
Iar ca sa raspund concret la intrebare, mai mult dragostea il diferentiaza pe om de animale; deoarece omul a fost creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu; iar Dumnezeu este dragoste. Noi aceasta ar trebui sa reflectam. Si vom face lucrul acesta daca vom voi.

2 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Nu-l diferentiaza cu mult. Fara sexualitate nu ar fi dragoste, si fara dragoste nu ar fi sexualitate.

| KhludCiprian a răspuns:

Dragostea este sentimentul de atasare, si este psihologic la mai multe nivele. Atractia sexuala de obicei este legata de a aprecia calitatile unei persoane in a avea urmasi.

Dragostea in sensul de atasament se gaseste in multe animale, dar comparativ cu cele mai apropiate de noi (cimpanzeii si bonobo), putem spune ca dragostea (in sensul ce este larg inteles) este o caracteristica umana.

Daca vrei, pot detalia mai mult, dar nu stiu daca e exact ceea ce astepti...