| cireasa a întrebat:

Ofer funda. Vreau raspuns cat mai rapid :
explicati de ce judetul Timis are cea mai mare suprafata si judetul Covasna cea ma mica.

Răspuns Câştigător
| evostyle7 a răspuns:

Timiș e un județ de câmpie și dacă stăm să analizăm problema referitor la distanța față de reședința de județ (Timișoara), aceasta este oarecum în mijloc, iar transporturile către aceasta se realizează fără dificultate. Plus de aceasta, un județ de câmpie are, de regulă o suprafață mai mare decât un județ de munte, cum este Covasna. Aici, reședința de județ (Sf. Gheorghe) nu este la distanță egală față de extremele teritoriale a județului, iar relieful montan fac transporturile către aceasta mai anevoioase. Am gravitat problema în jurul reședinței de județ din pricina faptului că unele documente se pot ridica numai de acolo + că, de regulă, cele mai competente instituții se află în reședința de județ.