| Anonimuluscyk a întrebat:

Off, am nevoie de ajutorul vostru...mai precis de parerile voastre...am dat evaluarea nationala si nu ma pot hotara la care profil sa ma duc:la filologie sau la stiinte ale naturii. Vreau sa stiu la care profil din cele 2 mentionate studiati/ati studiat voi si daca va place/placea sau nu, daca e usor sau greu, daca regretati ca ati urmat unul din profile sau in ce domeniu as putea sa ma afirm daca urmez unul din cele 2 profile. Multumesc pentru atentia acordata.

3 răspunsuri:
| kyttu a răspuns:

Eu sunt la filologie (I.E.). Nu e un profil asa greu daca iti place sa citesti, te descurci la limba latina, stii putina engleza si ce limba se mai face. In general se scrie mult (ceea ce nu e o problema). Se da teza la romana, engleza, latina, istorie/geografie. Nu se pune accentul pe fizica, chimie, mate. Nu regret ca am ales acest profil, chiar daca la inceput mi-a fost greu sa ma obisnuiesc cu mai multe ore de engleza. Dupa terminarea liceului poti urma: litere, drept, academia de politie, istorie, geografie, stiinte socio-umane, etc.
Succes!

| denisa_1405 a răspuns:

Eu am terminat clasa a IX-a la profilul Stiinte, pana in clasa a VII doream sa merg la filologie deoarece sunt foarte buna la romana, dar am realizat in clasa a VIII ca la filologie e mult prea usor.La stiinte faci 4-5 ore de matematica, 3 de fizica, 2 de bio, 2 de chimie, 4 de romana, in timp ce la filologie faci 4-5 de romana, 2 de latina, 4 de engleza, 2 de franceza/germana.La stiinte faci toate materiile si chiar daca nu te-ai hotarat pana la momentul intrarii la liceu ce vrei sa faci, poti sa te hotarasti in timpul liceului deoarece ai o multime de posibilitati.In timp ce la filologie poti sa alegi doar sa devi psiholog, educator, invatator, profesor de romana/franceza/latina, avocat. P.S la stiinte nu e atat de greu pe cat spun altii, daca in viata nu risti sa faci ceva mai greu n-ai sanse sa castigi!

| Sweeties a răspuns:

Eu as zice sa te duci pe stiinte ale naturii, acolo faci cate putin din fiecare. Dar daca iti place asa mult romana/limbile straine, du-te pe filologie.