| Addicted a întrebat:

Stiti ca mai e o saptamana pana se dau examenele la clasa VIII si toti invatam de nu mai putem acum. La romana ma descurc cu partea de gramatica, dar la literatura mi-e greu la caracterizarea personajelor. Imi puteti spune va rog niste sfaturi cam ce as putea sa zic la caracterizarea personajelor?

Răspuns Câştigător
| Kodokuna a răspuns:

In mare, la caracterizare scrii insusirile personajului :fizica si morala.adica frumos,urat,inalt,cu ochi negri etc(fizica) si cuminte,destept,milos, rau, respectuos(morala). Folosesti fragmente/structuri din text ca sa evidentiezi insusirile.Trebuie sa stabilesti ce fel de personaj este:principal/secundar/episodic...dar mai bine citeste aici : http://www.referatele.com/......m.php,este schematic si pe inteles.