| mihaela0205 a întrebat:

Stiu ca nu ar trebuie sa pun probleme de genul acesta, dar nu mai stiu ce sa fac!at wits' end Am nevoie de ajutor la o problema la geometrie:
In triunghiul ABC se cunosc: m(A)=90grade, 3AB=BC si AC-3 cm. Aflati lungimea inaltimii AD.
Va rog fara raspunsuri jignitoare.sad
Funda pentru cel care ma va ajuta si vot restul.kiss

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihaela,eu incerc sa te ajut, dar nu sunt sigur ca am rezolvarea corecta. Teoretic rezolvarea pare foarte simpla deoarece se stie ca intr-un triunghi dreptunghic produsul dintre inaltimea dusa din unghiul drept si ipotenuza este egal cu produsul catetelor.Verifica asta in teorie, ca sa te convingi.Deci,putem scrie:AD x BC = AB x AC.Cu semnul "x" am simbolizat inmultirea.Stiind ca AC=3 cm si ca BC=3AB,relatia devine:AD x 3AB =AB x 3.Se observa ca se simplifica 3 cu 3 si AB cu AB, si se obtine valoarea inaltimii AD=1 cm. Mie atat mi-a dat, dar te rog verifica si tu. Bafta.

8 răspunsuri:
| mihaela0205 explică:

@keissy pai am desenat triunghiul...si mai departe?confused

| mihaela0205 explică:

Si eu iti multumesc pentru raspuns, dar... daca este un raspuns anonim, cum porti primi funda? Ca nu pricepthinking

| bye a răspuns:

Foloseste-te de functiile trigonometrice. In datele problemei ai informatii despre o cateta si ipotenuza. Problema e banala. Straduieste-te mai tare.

| HeyLyn a răspuns:

Si masura(B) care este?> ca daca ai stio, ai face problema.Asa e chiar greu

| keissy a răspuns:

Incepi prin a desena triunghiul, se pare ca este dreptunghic:
^abc((m

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihaela,iti multumesc mult pentru funda. Ma bucur daca te-am putut ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nefiind logat, nu mi se inregistreaza funda.Asta este evident.Eu ti-am multumit doar asa, ca sa stii ca ti-am apreciat votul.Bafta multa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihaela,stiu ca e putin cam tardiv, dar vreau sa te lamuresc de unde am scos relatia pe care am folosit-o.Ea se obtine din exprimarea ariei.Pentru un triunghi oarecare, aria este baza x inaltimea /2.
In cazul celui dreptunghic putem scrie ca aria este ipotenuza x inaltimea dusa din unghiul drept /2.Dar intr-un triunghi dreptunghic aria se mai exprima cu formula produsul catetelor /2.Din cele doua exprimari ale ariei rezulta ca intr-un triunghi dreptunghic produsul dintre ipotenuza si inaltime este egal cu produsul catetelor. Asta ca sa fie totul clar in privinta relatiei pe care am folosit-o.Numai bine.