| Byanca_Ana_1995 a întrebat:

Sunt a 8 a si nu stiu pe ce profil sa merg la liceu. Imi puteți spune toate profilele cu tezele si cu bacul (materile ). Multumesc mult :*

Răspuns Câştigător
| Antonia075 a răspuns:

Buna. Deci profilele generale sunt mate-info/mate-info intensiv, bio-chimie si filologie. In mate-info e cel mai greu deoarece e nevoie sa cunostintele matematicii si informaticii. Aici dai bacul la romana obligatoriu, la matematica, si informatica/biologie/fizica/chimie. La filologie trebuie sa dai bacul la romana, istorie, si la logica/geografie/engleza. Iar la bio-chimie bacul il vei da la romana, biologie si inca o materie la alegere nu mai tin minte exact la ce, dar cred ca era engleza sau matematica. Cel mai greu profil e mate-info dupa cum am spus, iar dupa bio-chimie si cel mai usor filologie. Depinde si de cunostintele tale, ce vrei sa faci in viitor si chestii de genul. O seara buna :*

| Hemera a răspuns (pentru Antonia075):

Daca dai un raspuns de genul asta macar da-l cum trebuie!
Mate-info de orice fel se da obligatoriu romana si matematica,iar proba la alegere e intre informatica,biologie,chimie si fizica
Siintele naturii (bio-chimie) obligatoriu romana si matematica,iar la alegere biologie,chimie,fizica
Filologie obligarotiu romana si istorie,iar pentru proba la alegere este geografie,logica,psihologie,economie,filozofie

Tezele se dau :
-mate-info: romana,mate,informatica obligatoriu si la alegere bio,fizica chimie
-stiinte: romana, mate obligatoriu; bio, chimie fizica doua la alegere
-filo: romana si latina obligatoriu, limba intai a profilului (engleza, franceza sau care o fi) si la alegere intre istorie si geografie.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi TOATE profilele/specializările şi materiile la care se susţine BAC-ul în Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

Vezi şi materiile la care dai teze la linkul :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

Toate cele bune.

| mateiu12 a răspuns:

Eu sunt acum a 9-a la filologie... iti spun sa alegi acest profil deoarece te v-a ajuta mai incolo. Dai bacul din istorie romana engleza si o materie la alegere... este floare la ureche

| Antonia075 a răspuns:

Cu mare placere >big grin

| Byanca_Ana_1995 explică:

Multumesc mult :*