| anonim_4396 a întrebat:

^^
Sunt clasa a7-a dar ma gandesc de pe acum ce profil vreau sa urmez, si ma gandeam la stiinte sociale.
Stiti care sunt pricipalele materii si la ce obiecte se dau teze?batting eyelashes

5 răspunsuri:
| BlugiStramti a răspuns:

Romana,mate,istorie,geografie

| BlugiStramti a răspuns:

Romana.mate.istorie.geografie...hee hee

| PrecioussGirl a răspuns:

In opinia mea cel mai usor profil
se pune accent pe istorie, geografie, romana thinking cam asa
dai teza la romana, engleza sau franceza depinde care e limba 1 (cand ajungi la liceu daca peste 50% din elevii unei clase au limba 1 engleza atunci engl o sa faci lb 1), geografie/istorie (la alegere) si la a4a materie depinde, in a9a dai logica, in a11a economia. in fiecare an o sa fie alta materie presupun.thinking
daca chiar vrei ca ceea ce faci in liceu sa aiba legatura cu facultatea te poti duce la drept, psihologie si altele. bine poti urma ce facultate vrei insa astea sunt cele care au legatura cu profilul.
oricum dupa parerea mea la acest profil o duci bine laughingbig grin

| webay a răspuns:

Diferenta dintre Stiinte Sociale si Filo e ca la Stinte Sociale se pune mai mult accent pe Isto Geogra si materile Socio-Umane ( Logica, Sociologie, Economie)

| AnnAnne a răspuns:

Buna! happy
La stiinte sociale (specializare a profilului uman)
? pune mai mult accent pe istorie si materiile socio-umane
? daca iti este teama de latina, aceasta specializare ar putea fi alegerea mai buna decat filologie, intrucat latina nu se va mai studiaza din a XI-a si oricum nu se da teza; se mai renunta, in aceeasi clasa, si la fizica, chimie, biologie;
? se fac vreo 4h romana, 2h-3h limba straina 1 (depinde si de liceu, si daca e intensiv...), 1h latina, 2h-3h istorie, 2h geografie, 2h mate, 2h fizica, 1h chimie, 1h biologie si altele.

TEZE: - materia socio-umana din anul respectiv (IX: logica / X: psihologie / XI: economie / XII: filosofie)
- limba romana
- istorie/geografie (la alegere)
- prima limba straina (L1)