| andreutzaadreee a întrebat:

Sunt in clasa a 7-a si ma gandesc sa devin educatoare.Imi plac foarte mult copii. Momentan sunt la un liceu de arta. Ce liceu, facultate mi-ar trebui? Si de ce calitati am nevoie pentru a avea aceasta meserie?

3 răspunsuri:
| anad a răspuns:

În prezent, singura posibilitate de calificare pentru învăţământul preşcolar este absolvirea unei facultăţi de Ştiinţe ale educaţiei, specializarea Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar.
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=162637

| andreutzaadreee explică (pentru anad):

Si pot face orice liceu sau numai un liceu pedagogic?

| anad a răspuns (pentru andreutzaadreee):

Eu stiu ca, cei care aplica pentru invatamantul prescolar, trebuie sa urmeze, ca si pana acum, cursurile unui liceu pedagogic. Informatii exacte gasesti pe site-ul universitatilor sau la secretariate.
Daca urmezi Pedagogia invatamantului primar si prescolar, vei avea dubla specializare si vei fi incadrat ca si profesor.