Întrebare recomandată | Carmen00001 a întrebat:

Sunt in clasa a XI-a si singurul lucru care ma pasioneaza este geografia si mi-as dori sa urmez Universitatea de Geografie din Bucuresti, in special partea de turism, dar multi spun ca nu este de viitor. Voi ce credeti?

9 răspunsuri:
| MasterGoldX a răspuns:

De fapt e chiar o alegere foarte buna. se cauta ghizi turistici, poti sa lucrezi in agentii de turism... apoi zona turistica in care sa lucrezi, in tara sau in strainatate. mediul virtual e iarasi o parte foarte importanta pentru turism. ai de unde alege si depinde ceea ce vrei sa faci. si intotdeauna o sa fie concurenta pentru orice meserie.
Succes!

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Personal consider ca nu este un viitor prea stralucit cu geografia. Eventual sa incerci o specializare pe topografie sau geologie (care se ocupa cu studiul rocilor, minereurilor, etc) - nu stiu daca am spus corect cuvantul.

Si dupa asta, te duci la mine pe tot globul. Sau puturi petrolifere. Dar, nu este indicat, ca o sa vezi dubai, Australia, nordul canadei, chestii din astea se mai merita.

Daca esti atras de partea de turism, atunci personal nu m-as lansa in acea directie, pentru ca nu o sa faci decat turism, iar turismul - sa fii ghid, o pot face multi si chiar o fac pe bani putini.

In plus va trebui sa stii limbi straine, si de specializare (in afara de engleza), ar trebui sa te uiti la rusa si/sau germana. In fine, pare filologie mai mult.

Cum ziceam, eu as rata facultatea aceea, daca vrei viitor luminos.

| mihai69 a răspuns (pentru cristimihailov):

Specializarea Turism nu e pentru ghizi! Acolo înveți și să fii manager de hotel, agenție etc. Și pe de altă parte, dacă chiar vrei să lucrezi în domeniu, e musai să ai studii de specialitate, altfel nu obții brevet de lucrător în turism.
On topic - DA, este de viitor și se poate câștiga bine. Dar e și mult de muncă! Și ai nevoie de multe „talente".

| cristimihailov a răspuns (pentru mihai69):

Spune-mi si mie, doar asa pe scurt...

- manager de hotel? Cine te angajeaza cand iesi de pe bancile scolii?
- manager de agentie de turism? Aceeasi intrebare ca cea de mai sus.
- etc? etc cum ar fi?

Sa ai poate sansa sa iasa talentul din tine ca manager de hotel la 22...24 de ani... mi-e cam tare greu sa cred. Poate daca ai mancat chestia maro cand erai mic din scaldatoare cu gura plina si sa fii gasit putin noroc.

Ce ai putea sa mai iesi?

Si pe de alta parte, sa ai sansa sa faci asa ceva, sa fii manager de hotel, sau doar un sef de sala... iarasi e aiurea. Omului ii place geografia, nu economia. Nici managementul si nici marketingul. Asa ca partea cu manager de hotel, mi se pare iar putin trasa de par, dar poate studiezi si o umbra de economie pe acolo. Cam cum se face la liceu.

| Carmen00001 explică (pentru cristimihailov):

Eu sunt la un liceu econimic, pe profil economic si am ceva notiuni de marketing, economie, contabilitate in special si pot spune ca merg destul de bine, dar partea cu marketingul nu ma atrage in niciun fel, nici economia, prea mult. As putea alege ASE.ul decat Facultatea de Geografie, dar... e un mare dar intre ele

| mihai69 a răspuns (pentru cristimihailov):

Păi... stai să vedem...
===
Functii pentru care se elibereaza brevetul de turism

In functie de nivelul si de pregatirea profesionala, precum si de indeplinirea criteriilor prezentate mai sus, se elibereaza brevet de turism pentru urmatoarele functii:

manager in activitatea de turism;
director de agentie de turism touroperatoare;
director de agentie de turism detailista;
director de hotel;
director de restaurant;
cabanier.

Posesorul brevetului de turism poate ocupa si alte functii decat cele inscrise pe acesta, astfel:

managerul in activitatea de turism poate ocupa oricare dintre functiile de conducere operativa: a agentiei de turism, a filialei acesteia din alte localitati, a hotelului, a motelului, a campingului (cu o capacitate de peste 100 de locuri de cazare), a satului de vacanta, a cabanei si a unitatii de alimentatie pentru turism de categoria I si "Lux", cu o capacitate mai mare de 50 de locuri la mese, se asigura de persoane care detin brevet de turism;
directorul de agentie de turism touroperatoare poate ocupa fie functia inscrisa in brevet, fie functia de director de agentie de turism detailista;
directorul de hotel poate asigura fie functia inscrisa in brevet, fie conducerea operativa a activitatilor unui alt tip de unitate de cazare.
===
( http://www.primiipasi.com/articole/acte/acordarea-brevetului/ )
Evident, nu te pune nimeni manager imediat după absolvire, dar asta e valabil în ORICE domeniu, nu doar în turism. Dar dacă asta vrei să ajungi, facultatea respectivă este unul dintre pașii care trebuiesc urmați. Dacă vrei altceva, evident nu e musai să urmezi acest profil. Dar întrebarea era alta...
@Carmen00001 - așa cum zisei mai sus: nu e musai să te axezi pe facultatea asta, dacă activitatea în turism care te interesează pe tine nu este aceea de manager de hotel, restaurant, cabanier, șef de agenție de voiaj etc. Pentru ghizi de munte / oraș / etc. NU e nevoie de facultate, doar de cursuri speciale.
Pentru activități ce implică multe deplasări, fie peste hotare, fie prin munți, văi și pârloage, se pot alege o mulțime de alte meserii. Doar un exemplu: UPG din Ploiești.

| cristimihailov a răspuns (pentru mihai69):

Banuiesc ca si facultatea de management din ASE te face tot manager... nu?
Tine de tine daca si poti sa suflii in lumanare.
Ai dreptate. Inteleg unde tinteste brevetul. Dar ramane tot hartie.

| mihai69 a răspuns (pentru cristimihailov):

Facultatea de Management din cadrul ASE-ului îți acordă cunoștințele necesare (și diploma) care îți permit să devii (evident!) tot manager. Dar în orice domeniu, nu doar în turism (sau domenii conexe). Aici e diferența.
Iar hârtiile și diplomele rămân hârtii atât timp cât posesorul lor nu e pasionat de meseria respectivă și a făcut o școală doar pentru a avea o diplomă.

| crisstiina a răspuns:

Eu am facut un semestru de Geografia turismului si crede-ma ca regret ca m-am inscris acolo. In Ianuarie am renuntat la facultate si urmeaza sa ma apuc de altceva de viitor. Pentru ca stiu cum e si stiu ca foarte multi colegi de-ai mei s-au lasat, eu zic sa alegi altceva. Dar este strict alegerea ta! Sper ca am ajutat putin. Te pup si succes :*