| BumtSii a întrebat:

Trebuie sa fac o fisa de lucru, gen referat pentru la scoala, la biologie, despre pasarile tropicale, si nu prea gasesc foarte multe date pe net sad Ma puteti ajuta va rog? Multumesc, dau funda

1 răspuns:
| SmileyyXD a răspuns:

Pădurile tropicale adăpostesc multe specii de păsări, printre care papagali, păsări-rinocer, tucani şi păsări răpitoare cum ar fi acvilele, şoimii şi vulturii.

Unele păsări migratoare vin în pădurile tropicale iarna şi se întorc în regiunile reci în timpul primăverii şi verii. De exemplu, multe păsări cântătoare din SUA migrează iarna în America Centrală sau chiar pe Amazon.
Pasari din padurile tropicale
Papagalii
Exista aproximativ 315 specii de papagali gasiti in padurile tropicale. Acestia se hranesc cu fructe, nuci, seminte si unele legume. Ara macao apartin, de asemenea, familiei papagalilor. Multi dintre ei traiesc in stoluri iar unii traiesc cu un partener unic pe tot parcursul vietii lor. Desi papagalii sunt izbitor de colorati, de obicei, masculii sunt mai colorati decat femelele, fapt care arata dimorfismul sexual. Papagalii au o durata medie de viata de la 30 pana la 50 de ani. Papagalul cenusiu african, papagalul stacojiu, papagalul albastru si auriu, papagalul zambila, papagalul rosu si verde sunt cateva dintre cele mai populare specii de papagali.

Papagalul stacojiu: Numele biologic este "Ara macao". Acesta traieste in padurile tropicale din America Centrala si de Sud. Este pasarea nationala a tarii Honduras.

Papagalul Ara albastru-auriu: Numele sau biologic este "Ara ararauna". Acesta este de culoare albastra si galbena, de aceea este numit asa. Este gasit in special in padurile tropicale din America de Sud.
Papagalul zambila (Ara hiacint): Numele sau biologic este "anodorhynchus hyacinthinus". Acesta are aripi albastre, cioc negru si ochi galbeni. Este cel mai mare dintre speciile de papagali care zboara

Am mai gasit despre pasarile tropicale, daca mai ai nevoie intra aici :
http://www.roportal.ro/articole/pasari-din-padurile-tropicale-4948.htm