| simonabuburuza44 a întrebat:

Trec in clasa a 8-a, ma cam sperie. Imi puteti da niste sfaturi? Cateva nelamuriri. Ce sa aleg intre geografie si istorie la teza? Cate simulari sunt? Am inteles ca sunt 2 de la minister, nu? Cum va fi la liceu? La examen? Pareri despre liceele din Iasi? As avea ca optiuni Alecsandri, Cantemir, Ibraileanu, Cuza, Eco 1. In mare parte pe stiinte ale naturii. Are cineva o parere despre aceste licee? Fundaa cel mai detaliat raspuns❤️!

Răspuns Câştigător
| UserDeTpu a răspuns:

La teza alegi ce ti se pare tie mai usor, de exemplu eu cand am fost a 8-a acum 2 ani am ales istorie, dar la liceu am dat la geografie. Depinde si de profesor, care ti se pare mai de treaba sa zicem. Din cate stiu eu, am dat 3 simulari, 2 de la minister si una habar n-am, dar stiu ca am dat 3 laughing Dupa parerea mea liceul este mult mai usor ca generala, esti mult mai relaxat si nu iti mai pasa atat de mult de nota, bineinteles eu te sfatuiesc sa iei cat de cat in serios treaba cu notele pentru ca altfel o sa te obisnuiesti asa. Cel putin asta e parerea mea, cat despre liceele alea nu iti pot spune nimic pentru ca nu sunt din zona! Apropo, daca esti genul de fata care invata si ai note peste 8, n-ar trebui sa ai emotii cu privire la examen, este extrem de usor, crede-ma, chiar daca nu te impaci cu romana sau cu matematica, pana la urma o sa vezi cat de simplu e examenul fata de simulari. De exemplu eu am luat la matematica 5 in simulari si in examen 8.80, deci mda. BAFTA oricum!

| simonabuburuza44 explică (pentru UserDeTpu):

Da, si la noi in scoala dam 3 simulari, desi sunt doar 2 de la minister, am intrebat ca sa ma asigur, credeam ca sunt singura. laughing multumesc frumos de raspuns!

3 răspunsuri:
| 4StarLight a răspuns:

La teză alegi ceea ce ți se pare că stăpânești mai bine, că poți lua o notă mare fără prea mult efort.
Cred că sunt vreo 2-3 simulări dar e posibil să mai fie maxim 2 simulări pe județ. Trec într-a 10-a la Alecsandri și pot spune că este un liceu foarte echilibrat, te implică în multe activități, școala este în parteneriat cu multe proiecte și oricum liceul diferă de gimnaziu, poți fi mult mai detașat, notele nu contează așa mult, eu mă simt foarte bine și nu mă plictisesc niciodată la școala la care sunt chiar dacă nu prea mă descurc. De Ibrăileanu îți pot spune doar că știu că se învață după-amiază iar de restul nu știu mai nimic. După părerea mea dacă vrei pe Științe nu ar trebui să te duci pe Eco1, acolo sunt numai profile tehnologice!
Succes în clasa a 8-a!

| ubhgyfytddtfhfgdf a răspuns:

Oricare vrei tu, la ce te pricepi tu cel mai bine, ori la geo sau istorie.
2 simulari - romana si matematica, (in urma cu cativa ani era la alegere la istorie si geografie? la liceu, iti vei face alti colegi. la examen o sa fi supravegheat de camere video si cu cativa profesori in clasa. nu stiu nimic de niciun liceu din Iasi. daca vrei sa ai nota de trecere, trebuie sa inveti bine. succes!