| B3stgirl a întrebat:

Trec in clasa a 8-a si as vrea sa stiu mai multe lucruri:
1.Care sunt lecturile suplimentare?
2. Examenele se dau pe amandoua semestrele sau doar in in ultimul?
3.La geografie sau istorie dam teza sau examen?
4. Voi ce ati facut pentru a va perfectiona modul de a face compuneri?
Multumesc si cel mai bun raspuns primeste funda!batting eyelashes

Răspuns Câştigător
| Alexxe a răspuns:

Buna.
Deci,
1. Lecturi suplimentare nu cred ca o sa ai. Sau nu o sa fie neaparata nevoie sa le citesti pentru ca le vei relua in clasa a IX-a.
2. Examenele nationale le dai la matematica si romana in mai 2011, adica in al 2-lea semestru.
3. Dai teze normale la romana, matematica istorie/geografie pe primul si pe al doilea semestru.
4.La compuneri trebuie sa bati campii, si sa scoti in evidenta mai mult latura de senzatie a compunerii (de exemplu, personajul principal, o intamplare hazlie, si sa scoti cu ajutorul figurilor de stil, in evidenta frumusetea si morala compunerii. Nu este cel mai frumos mod, dar este cel mai eficient.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Pa, pa!

1 răspuns:
| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

Eu acum trec a noua deci pot sa-ti raspund la toate intrebarile :

1. Mihail Sadoveaunu _ Baltagul
M. Eminescu - Lacul(poezia asta e posibil sa va puna sa o invatati pe de rost)
L. Blaga - Izvorul noptii(poezie)
Nichita Stanescu - Emotie de toamna(si asta tot poezie e)
I L Caragiale - O scrisoare pierduta

2. Dai teze normale la romana, mate si istorie/geografie(la alegere intre istorie si geografie) pe fiecare semestru si daca se pastreaza cum a fost anul trecut dai Evaluare nationala la sfarsitul semestrului al doilea(asta nu se trece in catalog).

3. Dai teza la clasa la alegere

4.Trebuie sa citesti mult pentru asta si sa acorzi importanta descrierilor din texte si sa,, furi'' din expresiile autorilor.Si cititul poeziilor e o solutie.Si nu uita sa exersezi la compuneri daca vrei sa-ti iasa mai frumoase.