| PortocalaSayIce a întrebat:

Va rog frumos spuenti-mi si mie urgent ce proprietati trebuie sa aiba lutul?Dau funda pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Lutul este un material ecologic, biologic, natural, viu.
Din punct de vedere terapeutic, lutul (argila) lut este antitoxic, antiseptic, bactericid, cicatrizant, antiinflamator, absorbant, remineralizant. Se foloseste in arsuri, infectii, inflamatii interne, abcese, afectiuni ale tubului digestiv, sifilis, dezinterie, etc. Namolurile tamaduitoare au fost si sunt in continuare folosite atat pentru vindecarea unor afectiuni cat si in industria produselor cosmetice. Este de retinut ca acest extraordinar pamant are proprietatea de a se indrepta exact catre locul afectat si a vindeca indiferent prin ce loc patrunde in organism. Lutul este compus din argila, nisipuri fine de diverse granulatii si pietrisuri marunte si are proprietatea de a se contracta atunci cand se usuca. O caracteristica imortanta a lutului pentru obtinerea confortului in casele din pamant este capacitatea acestui material de a regla umiditatea din interior mai repede si mai eficient decat orice alt material. Mai mult decat atat, este stiut faptul ca o umiditate crescuta intr-o locuinta favorizeaza aparitia mucegaiurilor si afecteaza sanatatea iar capacitatea lutului de a absorbi agentii poluanti face ca interiorul sa fie curat si din acest punct de vedere.

1 răspuns:
| MrAngelus a răspuns:

Argila inhiba proliferarea microbilor si a bacteriilor patogene.
Argila stimuleaza vindecarea mai rapida a plagilor.
In uz intern, argila merge la focarul infectiei si o elimina.
Argila are actiune detoxifianta, bactericida si cicatrizanta.
Argila contribuie la refacerea globulelor din sange. Dupa o cura cu argila se observa o crestere semnificativa a numarului hematiilor.
Argila are efect tonic asupra sistemului nervos, fiind un remediu bun pentru combaterea stresului.

Sursa: http://www.colonhelp.ro/ingrediente-colonhelp/argila - sectiunea "Stiati ca"