| lauraaaaaaaa33 a întrebat:

Hei TPU vroiam sa intreb, sunt a8a si nu stiu ce sa fac
Voi intre a deveni veterinar si a deveni psiholog ce ati alege si de ce? Sau psihologul veterinar, cu ce se ocupa? Vreau sa stiu pe ce profil sa ma duc..stiinte ale naturii sau stiinte sociale
Stiu ca pe mate info ai mai multe optiuni dar eu sunt sigura ca vreau sa fac ceva din domeniul medicinei dar nu stiu ce
A fi psiholog tot in domeniul asta intra nu?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa intrebi asta cand iti alegi facultatea. Daca vrei sa fii pregatita pentru un domeniu in medicina atunci alege stiinte ale naturii. Daca te preocupa strict psihologia du-te pe stiinte sociale, ca faci psihologie un an. Te sfatuiesc sa te duci cel mai bine pe stiinte ale naturii. E un profil sigur, mai ales daca doresti sa lucrezi in medicina.

| BeardedSamurai a răspuns:

Salut, ca sa iti alegi locul de munca trebuie sa te gandesti bine la ceea ce iti place sa faci, ca atunci cand ajungi un medic de exemplu si ai fii la spital, sa lucrezi cu drag si sa-ti ingrijesti pacientii, sa ii ajuti chiar dandu-le o carte sa o citeasca, o integrama ceva sa nu se plictiseasca, sa te bucuri ca ii ingrijesti nu sa ajungi sa faci o meserie pentru bani, sa urlii ca alti doctori sa ii apuci de mana pe pacienti pana ii invinetesti ca la o branula s.a.s.m.d intelegi ideea?
Ceva facut din drag, din placere, ca atunci cand mergi la munca sa o faci cu bucurie si atunci cand pleci sa nu zici vai ce bine ca am scapat de munca asta si dupa cateva ore de stat acasa zici, vai dar iar trebuie sa ma duc la munca.
Sa alegi cu calm ca ai timp, de indrepti spre ajutor si e bine, nu te lua dupa altii pentru ca ei stiu ce e bine pentru ei nu pentru tine.
Sa ai o zi placuta!

| corolav a răspuns:

Asta cu psihologul veterinar e chiar de pus la panoptic.
Dacă toți doriți să fiți medici, posihologi, ingineri, sociologi, economiști, profesori, fizicieni, chimiști, informaticieni ș.c.l. cine oare va mai turna betoane și asfalt pe străzi, cine va face încălțăminte și haine, cine se va ocupa de săpat grădinile, de arat ogoarele, de dat hrană la păsări și animale, de prins pește, de a fi marinar, de a spăla closetele, de a fi bucătar, ospătar, femei de serviciu, garderobieră, tîmplar, oțelar, strungar, faianțar, mozaicar, zugrav, electrician, instalator, măturător de stradă, vatman la tramvai,?
Vrei să faci ceva din domeniul medicinei?
Corect spus: brancardier, șofer pe ambulanță, ambulanțier, infirmieră, laborant, femeie de serviciu în spital, spălătoreasă la spital, bucătăreasă, asistentă la triaj în policlinici, masor, kinoterapeut, gulgutator.
Dar cea mai bună meserie este una care nu prea cere multă carte și nici nu e prea grea: băgător de seamă.
Se angajează pentru toate domeniile.
Vai de capul vostru!
Școlarii României contemporane.
A ajuns această țară pe marginea prăpastiei. Voi o veți îngropa.
Dați-i înainte fără grijă!