| IloveJustinBieber_6148 a întrebat:

Hei uite v-am mai pus o intrebare daca doare cand iti faci analizele si majoritatea mi-ati raspuns ca nu dar imi e din ce in ce mai frica adica doar cand ma gandesc ca o sa merg acolo si o sa stau sa ma intepe cineva incep sa tremur si cred ca mi-e frica de ace de pe la 3ani cand am facut o injectie... m-a durut si nu stiu dar ce ma sfatuiti sa fac(am pus-o la categoria asta pentru. ca aici intra mai multi)

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Oh mâh gâh.
Uite, eu mi-am făcut analizele, şi e absolut teribil! Am fost acolo şi o tanti cu un rânjet sadic mi-a zis să mă aşez, da' eu am vrut să fug, aşa că au venit două matahale şi m-au legat forţat de scaun şi apoi tanti aia sadică mi-a strâns bratu' aşa tare deasupra cotului că m-a tăiat şi a început să curgă sânge şi când am văzut că vine spre mine cu ditamai acu' cu diametru de 1 cm am crezut că leşin! Şi vai...

... ce bine m-am simţit când am aflat că toate sperieturile de genul sunt NUMAI ŞI NUMAI ÎN IMAGINAŢIA TA.
Nu ţi se întâmplă nimic, este extrem de simplu (nu băga de seamă ce am povestit mai sus). Şi mie mi-a fost frică prima oară, dar sincer nu simţi absolut nimic. Nu este o injecţie, pentru că atunci când faci analize, scoate sânge din venă, nu îţi introduce în corp nicio substanţă de la care ai putea avea dureri. Doar introduce nu foarte adânc acel ac şi într-o sticluţă îţi curge puţin sânge şi atât e tot.
De preferat e să nu te uiţi când îţi introduce acu' că atunci sigur te sperii şi creieru' o să tragă semnale de alarmă false care te vor agita degeaba.
Sincer nu e nicio grijă pentru asta. Pentru că nu e acel gen de înţepătură necontrolată, cum e atunci când coşi şi te înţepi din greşeală. Gândeşte-te că oricine îţi va face acea înţepătură a făcut sute înainte şi ştie ce şi cum să facă să simţi cât mai puţin happy
Haide, fruntea sus, e mai bine să faci analiza aia şi să previi ceva sau să stai chill că nu e nimic în neregulă cu tine happy

15 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Sa-ti faci analizele! --- sunt mai importante pentru starea ta de sanatate decat o "amarata " de piscatura cu acul. Numai bine!

Apache
| Apache a răspuns:

Dar sa iti pui la avatar ilovejustinbieber nu ti-e frica?

| Zenithf a răspuns:

Depinde ce analize iti face, daca este pentru unele mai simple nu trebuie decat sa te intepe un pic in deget, nu simti nimic. Cand iti ia din vena se intampla cateodata sa fie probleme, dar de obicei merge si asta usor.

| biuuu a răspuns:

Nu doare. sa stii ca acum 2 luni si eu am fost.si cu ce se apropiau zilele cu atat imi era firca mai rau.ma ales cand am ajuns acolo sa imi traga sangele...dar cand mii la bagat nu a durut absolut deloc. crede-ma ca asa e si eu am trecut prin asta

mult succes!

si sa nu iti mai fie frica ca iti faci numai tie rau

| NoCharachter a răspuns:

Scumpa mea. Mai bine e sa-ti faca analize care numai inteapa 1 secunda, ecat sa devii bolnava si atunci o sa faci mai multe injectii. Tu ce alegi? Toata durerea e in mintea ta.

| claudiea79 a răspuns:

Depinde ce asistenta nimeresti. daca este una buna iti ia singe intr-un minut si nu simti nimic. daca nimeresti una care nu iti gaseste vena si ii este frica si ei sa ia singe te tine 1 ora.eu era sa lesin.mai bine iti iei singe acum decit in iunie iulie cind o sa fie 40 de grade. daca iti este frica uitate in alta parte nu la ac nici la asistenta.gindestete la idolul tau sau la ceva placut.mergi cu o prietena sau cu mama.sa aveti suc sau apa la voi sa maninci carne sau o friptura dupa ce iti ia singe.bafta

| Minalore a răspuns:

Deci uite...eu am 10 ani si mereu cand ma duc la inceput mi-e putin frica, dar pentru ca la mine se vede ca mi-e frica asistenta imi spune ca nu are ce sa ma doara si sa nu imi fie frica. Mie imi continua frica dar mereu cand imi baga acul simt o intepatura de purice si atat dupa aia nu mai simti nimic. Decat atunci cand il baga in piele doare, nu cand ia sangele.

| stangaionut a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie frica pentru ca nu doare asa de tare ca si mie mi-a luat sange si cand mi-a bagat acul in mana nu m-a durut din potriva ma gadila laughing nu trebuie sa-ti fie frica nai de ce sa-ti fie sper ca ti-am fost de ajutor... bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii calm ca nu te doare decat putin.Decat sa fii bolnav si sa faci multe cum am facut eu mai bine faci una si te faci bine.Multa sanatate

| IloveJustinBieber_6148 explică:

Hei stiti ce cred ca o sa mi le fac...tot mi-e frica de tremur numai cand ma gandesc dar decat(Doamne fereste!) sa fac cum a zis @dienu stiua mai multe injectii pentru ca cred ca as muri de frica insa mai astept raspunsuri crying (cred ca m-am razgandit...nu mai vreau)

| Teomari a răspuns:

Buna! stiu ca e tarziu dar ti-ai facut anallizele? te-a durut? vreau sfatul tau pentru. ca si mie mi-e frica de analize cum ti-a fost si tie....asa ca te rog imi zici si mie cum a fost? mie mi-e frica cel mai tare si ma doare cand ma leaga cu elasticu ala si e destul de strans....in fine astept raspunsul tau :* :*!

| Adina1997 a răspuns (pentru Teomari):

Doare putin dar trece

| supita a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=BV2pRPzYdBk uitate aici si vei veda ca n u doare uitate pana la sfarsit

| Claudiaaaaaaa a răspuns:

Cati ani aveti? 1? Ca si varamea de 2 ani nu ie frica =]]

| Vasile_Simona_1996 a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie frica te gandesti la altceva si nu o sa simti nimic