| camiitsu a întrebat:

Heii buna:9 explicati-mi si mie cum sa recunosc atributul?crying va rog!happy

9 răspunsuri:
| Andreea2239 a răspuns:

Este dupa un subst de obicei si-o arata o insusirehappy

| RawkFX a răspuns:

Ce clasa esti ca te faci de ras

| WhyNotBaby a răspuns:

E foarte usor! Sta mereu pe langa un substantiv! Determina substantivul! Nu ai sa gasesti atributul niciodata langa verb.Verbul cere complement! Deci cand vezi un substantiv langa el va fi si un atribut.Depinde si de situatie.Desigur mai determina si pronumele, numeralul, inlocuitorii substantivului! Raspunde la intrebarile care?, ce fel de?, al/a/ai/ale cui?, câți?, câte? Depinde de ce adica"pronume, numeral".Cam atat.Succes! Si sper ca te-am ajutat!

| JustLikeMe a răspuns:

Intrebarile atributului sunt : care?, ce fel de?, al/a/ai/ale cui?, câți?, câte? Sau este cel care raspunde substantivului.
Ex : Haina COPILULUI este in cuier.
( care haina? haina copilului ) COPILULUI = Atribut substantival exprimat prin substantiv comun. Sper ca te-am ajutat happy

| horysk8 a răspuns:

Pai atributul este partea de vorbire flexibila care tine locul unu substantiv
ex:el a mancat fructe
el este atribut
eu,tu,el,ea,noi, voi, tu, el, ele astea sunt atributewinking funda?

| Razvanp69 a răspuns:

De cele mai multe ori sta in fata unu substantiv (daca e inversiune) sau dupa. Si raspunde la intrebarile : Ce fel de? Care? a/al/ai/ale cui? cati? cate?

| Flori28 a răspuns:

Fata nu sti nimic laughing