| ursulettbxio a întrebat:

Heii, ma puteti ajuta cu cateva exemple gen "o trasatura ar fi " sau un alt argument ar fi " va roog
PS le folosesc intr-o demonstratie ca o opera ar fi basm

Răspuns Câştigător
| 1Q a răspuns:

O trasatura ar fi elementele sferelor cromatice regasite in text, un alt argument ar fi elementele specifice basmului formulele de început prezenta cifrei Magice 3 repetittile personificarile epitetele, modul de expunere predominant naratiunea, prezenta unui narator diegetic, acțiunea se petrece pe planuri diferite, spațiul si timpul acțiuni nu este prezentat in descriere
Bft

2 răspunsuri:
| adrili10 a răspuns:

BUna la apartenenta la basm poti scrie : o alta trasatura ar fi elementele de inceput,, a fost o data:, elementele mediane, aici poti scrii o repetitie care se afla in text cum ar fisadsi,, merse merse merse", etc. de astea) si finale si-am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea asa. Un alt argument ar fi cifrele magice un imparat trei de astea. Daca la asta te-ai referit sper ca te-am ajutat.

| sNNapLe a răspuns:

Cea mai importanta trasatura a basmului este : intamplarile reale se impletesc cu cele fantastice si dai exemple de intamplari reale si intamplari fantastice.O alta trasatura ar fi ca exista personaje cu puteri supra naturale(exemple si aici) si exista obiecte salvatoare (adica care ii ajuta pe oameni). Funda, pls big grin