| Here4u a întrebat:

Heii! Sunt clasa a 4a si nu imi place matematica. Ce sa fac sa imi placa? Sunt cea mai buna eleva din clasa(la invatatura). Multumesc! Funda.

Răspuns Câştigător
| misterioaѕa a răspuns:

Esti prea mică, nu-ţi poţi da seama acum la ce materie te pricepi şi la ce nu.
Când eram în clasa a4-a ca şi tine eram cea mai bună din clasă, doar că îmi plăcea româna.Acum imi place şi româna,dar ador matematica.O ador în sensul că o înţeleg, ştiu să rezolv probleme dificile şi chiar îmi place, mă simt perfect când lucrez.

8 răspunsuri:
| Attomm98 a răspuns:

Raspunsul meu? Axeaza-te pe matematica daca asta iti place! Acum sunt o gramada de oportunitati pentru cei ca tine, sau ca mine ca pana la urma si mie imi place matematica, nu conteaza ce cred ceilalti colegi despre tine big grin fi tu insuti BAFTA!

| Attomm98 a răspuns:

Da vroiam sa spun ca ar trebui sa te axezi pe matematica si sa incerci sa o intelegi pentru ca sunt multe oportunitati acum!

| hellchild a răspuns:

Nu faci nimic, pur si simplu, creierul tau este dezvoltat mai mult pe emisfera dreapta, probabil fiind mai mult atrasa pe arte, libera exprimare si creativitate.Asa e la toti uni artisti alti matematicieni(sau orice alta stiinta).
Deci in concluzie, nu poti devenii as la matematica, dar iti poti imbunatatii abilitatile prin exercitii.Insa daca nu te atrage nimic din exterior nu te poate face sa-ti placa.Pur si simplu trebuie sa-ti placa asa... din suflet, neconditionat de ceva. PUNCT.

| Zamfiricaaa a răspuns:

Roaga pe mama ta sa te duca la psihologul scolar (nu costa nimic) unde poti afla ce tip de inteligenta ai si atunci iti poti seta prioritatile. Insa, ai grija, chiar daca nu ai o iteligenta preponderent logico-matematica (asa au cei care iubesc aceasta materie) nu inseamna ca nu trebuie sa inveti si matematica. Trebuie sa te straduiesti sa o intelegi si cu un mic ajutor din partea celor din jurul tau poti trece usor prin materie. Matematica ordoneaza mintea, te ajuta sa-ti "organizezi" viata chiar daca ai sa faci o meserie care sa nu aiba legatura cu stiintele exacte. Bafta multa!

| Alexandra200310 a răspuns:

Sunt de acord cu misterioasa! Dar poti sa-ti imaginezi la probleme calcule ceva preferat de al tau!

| dependent_4639 a răspuns:

N-ai ce sa-i faci e o bola foarte rara si eu m-am imbolnavit de asa ceva e mai rau ca sida.happy

| Raulische a răspuns:

Eu sunt a 6-a in clasele 1-4 imi placea matematica aveam numai FB, dar romana nu imi placea. Acum sunt la cel mai bun colegiu din Brasov care se axeaza pe matematica. Dar nu suport matematica, poate din cauza profesorului, iar romana o ador.

| alexanonim a răspuns:

Buna adelina nici mie nu imi place o urasc, pe bune dar stiu cum sa te fac sa-ti placa roag-o pe mama ta sa iti explice mai pentru varsta ta sau pe tatal tau sau daca nu sunt programe pe calculator distractive care te pot ajuta daca nu o inveti de acum o sa iti para rau mai tarziu crede-ma sunt mai mare ca tine si am invatat cu mami matematica mi-a explicat pe intelesul meu oricum bafta sa inveti bine sa nu iti strici mediile ca si eu am patit asa in clasele 6 7 8 o sa iti fie greu daca nu inveti acum cat e usor si mai cauta pe calculator jocuri cu matematica! bafta funda acum!