| Neacsu_Andreea_1998 a întrebat:

Tocmai ce am fost admisa la un liceu pe profilul Stiinte ale naturii, mi-ati putea da cateva sfaturi, cum o sa fie, daca materia e grea, cum sunt cu orele si tezele etc. Imi este putin frica pentru ca nu ma prea descurc la chimie, deoarece nu am facut.o in 5-8 si mi-e frica ca nu as putea sa tin pasul cu restul. Pareri?

Răspuns Câştigător
| n1445 a răspuns:

Eu tocmai am terminat liceul, am fost si eu tot la stiinte. Pentru mine nu a fost greu deloc, am avut o profesoara foarte buna in toti cei 4 ani care nu ne-a stresat si ne-a lasat sa ne concentram pe materiile importante care sunt si pentru BAC: romana, mate, bio, engleza. Cred ca daca inveti asa cum trebuie, adica rational si nu "pe de rost"o sa te descurci... Dar daca nu intentionezi sa mergi mai departe la o facultate unde ai nevoie de chimie nu te stresa prea mult pentru ca oricum dupa terminarea liceului o sa uiti tot ce te-ai chinuit zile intregi sa inveti doar pentru o nota. Invata pentru tine, sa fii inteligenta nu doar o eleva de nota 10, la propriu.

7 răspunsuri:
| n1445 a răspuns:

A si apropo: depinde si de materia pe care o alegi pentru BAC, s-ar putea chiar sa iti placa Chimia si sa vrei sa dai BAC-ul la Chimie laughing oricum mult succes!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Vezi materiile la care dai teze la linkul :
http://isj.gj.edu.ro/wp-content/uploads/2015/10/teze_2015-2016.pdf

Vezi materiile la care se dă ( acum ) BAC-ul în Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

Vezi detalii despre BAC-ul după legea nouă în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......iam-ca-se/

Toate cele bune!

| Ally20Alexandra a răspuns:

Salut!
Si eu sunt in aceeași situație ca a ta. Acesta este primul meu an de liceu la profilul științe ale naturii. La fel ca tine, nu am făcut aproape deloc chimie în V-VIII si îmi era foarte frică de ce o sa ma aștepte la liceu, dar am aflat că, chimia se ia de la capăt în clasa a IX a, începând cu tabelul lui Mendeleev, așa că nu trebuie să te sperii. Cât despre programa, nu pot să îți spun mare lucru, dar stiu ca se aseamănă moarte mult cu cea de la mate-info. Mai multe detalii poți găsi dacă o să cauțipe google programa bio-chimie(științe ale naturii) sau pe edu.ro.
Succes la liceu! happy

| Neacsu_Andreea_1998 explică (pentru Ally20Alexandra):

Mersii mult, m-am mai linistit putin laughing

| Ally20Alexandra a răspuns (pentru Neacsu_Andreea_1998):

laughing n-ai pentru ce

| Ally20Alexandra a răspuns:

Scuze, în loc de "moarte" trebuia să scriu "foarte" happy

| romeofantastikminunatul a răspuns:

N-o sa fie greu, acum depinde de nivelul fiecaruia si al liceului dar se vor face recapitulari asa ca nu prea conteaza daca esti familiarizata cu materia (inclusiv chimie) dar daca inveti totul ar trebui sa fie ok...