| 乃ŪMMĪĪ a întrebat:

Heii TPU am si eu o intrebarebatting eyelashesAnul acesta cei care sunt in clasa aVIII-a si trebuie sa intre la liceu. trebuie sa dea examen la sfarsit. Cum se calculeza media pentru intrarea la liceu? Fundaa!

Răspuns Câştigător
| anyia a răspuns:

Vei da la sfarsitul semestrului doua examene, unul la matematica si celalalt la lb. romana. Media generala se calculeaza astfel: aduna mediile celor patru ani de scoala( media cl. a-5-a +media cl. a-6-a+ media cl. a-7-a+media cl. a-8-a) si imparte la patru. Sa spunem ca-ti iese nr X. Acum ia nota din examen la mate+nota din examen la romana si imparte la doi, iti va da un rezultat Y. La sfarsit, aduna X cu Y si imparte iarasi la doi.

3 răspunsuri:
| schlau a răspuns:

Media 5-8+media examenelor:2

| Alexandraaaaa2696 a răspuns:

Buna.Pai din cate stiu eu in primul rand conteaza foarte mult cat iei la testari si se face media intre cele doua=> romana si mate.[nota la romana + nota la mate:2]Si bineinteles conteaza sa ai si media 5-8 mare.happy. Eu stiu ca.cu media care ti-a iesit dintre cele doua testari aceea este media de intrare la liceu. Sper ca ti-am fost de folos. Dar ca sa fii sigura mai intreaba si tu un profesor.happy Pa-pa:*.

| flavya a răspuns:

Repartitia se face in functie de mediile generale!
Sper ca te-am ajutat!