| D4r14n4 a întrebat:

Heii TPU! big hug Ma puteti ajuta cu cateva anecdote matematice? Imi trebuie pentru la scoala sigh. Dau funda! :*

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Nu cred că se poate vorbi de anecdote matematice ci de niște probleme de logică.
Iată un exemplu:
Ești pus în situația de a aduna 10 numere de cîte 6 cifre fiecare.
Le așezi pe toate unele sub altele și ajungi să începi a aduna.
Dar, ATENȚIE, numerele nu sînt marcate cu cifre ci cu litere.
Coloana unităților e compusă ( de sus în jos) din literele A,B,C,D,E,F, G, H, I, J.
Pentru a efectua o adunare reală, trebuie să încerci a înlocui literele cu cifre, după raționamente logice.
Eu nu te pun să încerci a afla toate cifrele ci te întreb doar atît: care este cifra unităților de la total? ( deci cea de sub coloana unităților.)
Mai sînt și alte probleme de acest gen.
Dă-mi un răspuns la aceasta pusă de mine.

| D4r14n4 explică (pentru corolav):

Daaa. Multumesc. Mi'au fost de folos. big hug

1 răspuns: