| Maria_Tania_1996 a întrebat:

Heii TPU. Deci sincera sa fiu am mari emotii pentru examenul de capacitate, il am in 27 deci peste cam o saptamana, mor de frica dar am incredere in mine, nu stiu ce sa mai fac sa repet cum sa repet, sincera sa sfiu nu prea mi-am batut capu' dar am impresia ca o sa fie usor si nu stii de ce... Imi vine sa plang mai mereu, la romana nu prea stiu nimic, la mate stiu adica iau ore de mult timp si sunt sigura ca acolo o sa stiu, dar la romana am mari emotii vreau sa impartasiti cu mine cateva din intamplarile voastre inainte de examen. Apropo eu cunosc o persoana care a invatat cu o saptamana inainte si a luat 7 desi eu cred ca e cam imposibil sau e posibil oare?

2 răspunsuri:
| annakarenina a răspuns:

Analizeaza situatia cu calm, te va ajuta enorm, dar este esential sa ai si cunostintele necesare, recapituleaza materia si exerseaza modele de teste, in special, compunerile.

| elenushaha a răspuns:

Hei.am trecut si eu prin aceeasi experienta acum vreo 3 ani.Iti recomand sa te calmezi.E esential! Trebuie sa fii linistita si sa te relaxezi.Nu are rost sa te panichei acum si nici sa te suprasoliciti cu invatatul acum, pe ultima sutaa de metri.Lasa totul sa vina de la sine.Mai repeta formule la mate sau niste structuri de eseu la romana, sau ce mai trebuie sa inveti si asta e tot.Mult succes!