| Mitsa a întrebat:

Heii` TPUkiss! Eu sunt cam varza la fizicabig grin. Nu pricep NIMIC. Am nevoie de ajutor pentru. o problema.puppy dog eyes. Deci:

Doua corpuri actioneaza pe rand asupra unui resort. Primul corp deformeaza resortul cu Delta l 1 =3cm, iar al 2-lea cu Delta l 2 = 5cm.
Se cere:
a)masa primului corp daca al 2-lea are m 2 = 100 g.
b)constanta elastica.
(g=10 N/kg)
K1=K2
Fd1=G1
Fd2=G2

Va rog fruuuuumoooos![-o<
Multumesc anticipat!love struck

Răspuns Câştigător
| Deeiutss a răspuns:

G (pentru al doilea corp)= m(masa) inmultit cu g(acc gravitationala)=100g (si tu transformi in kg adica 0.01 kg) inmultit cu 10N/kg si tai cu o linie kg cu kg si iti ramane (adica egal cu) 0.1 N/kg. Dupaia la a)G=m inmultit cu g => g=G supra m; deci 10N/kg=0.1 supra M cam atat stiu da scrie formulele:K(const. elastica)=Fe(forta elastica) supra delta l; Fe =-K inmultit cu delta l; Fd(forta deformatoare)=G.atata stiu. sper ca te-am ajutat cat de cat:*:* fundita?

2 răspunsuri:
| Deeiutss a răspuns:

Nu crezi ca esti cam nesi?waiting eu macar ti-am raspuns cat am stiut dupa ce ca nu se fac teme pe TPU...

Răspuns utilizator avertizat