| Princess23 a întrebat:

Heii TPU, tocmai am trecut in clasa a 9-a la profilul economic. Si as avea cateva intrebari nu numai de profil chiar si de viata la liceu daca ii pot spune asa

1. Ce materii se fac la acest profil? Din cate stiu eu contabilitatea e materia de baza.

2. Cum as putea sa imi fac prieteni, chiar am mereu senzatia ca nu imi voi face prieteni si o sa fiu singura mereu. Sunt destul de timida la inceput. Ce subiecte as putea vorbi, ma panichez destul de usor si chiar incep sa ma balbai. Ce pot face in acest caz?

3. Ar trebui sa iau pe cineva cu mine in prima zi? Ma gandeam ceva gen sora mea mai mare.

Cam astea sunt intrebarile. Stiu ca e devreme si mai e atata pana incepe scoala, dar sunt curioasa si chiar daca am emotii chiar astept cu nerabdare sa inceapa :d

Cel mai bun raspuns primeste fundita :d

Răspuns Câştigător
| 愛日本 a răspuns:

1.Toate in afara de desen si muzica+3 module(patrimoniul unitatii, organizarea unitatilor economic, calitatea produselor si servicilor) iar dupa clasa a 10-a se scoate fizica biologia si chimia si o sa ai 8 module
2.Sunt multe de vorbit cu colegii noi, de exemplu puteti vorbi de scoala generala, cum a fost, cum erau profesorii, colegii etc
3.Nu trebuie doar daca vrei, eu am mers singura.Nu imi place sa vin cu mama sau cineva, ma descurc.Iti cauti colegii in curte si intrebi daca asta e clasa x, o sa-ti raspunda si o sa mergeti impreuna in clasa
Eu sunt la economic, daca mai ai intrebari trimite-mi mesaj

| 愛日本 a răspuns (pentru 愛日本):

Cat despre caiete, la module eu imi pun tot timpul cu patratele pentru ca imi plac mai mult.Dar nu e neaparat, doar la patrimoniu M1 mai faci tabele si operatii, la M2 si M3 scrii doar.

| Princess23 explică (pentru 愛日本):

Merci de raspunsuri big grin, in ce clasa esti?

| 愛日本 a răspuns (pentru Princess23):

Trec a 11 a

| Princess23 explică (pentru 愛日本):

A, da as mai avea o intrebare big grin. Am auzit ca se face multa teorie, si ca e foarte mult de invatat e adevarat?

| 愛日本 a răspuns (pentru Princess23):

Da,este.Dar te obisnuiesti, doar primul an ti se pare mai greu.Module ai cate 3 ore pe saptamana la unul singur, deci 9 ore in total.E destula teorie dar nu zice nimeni ca trebuie sa o stii ca pe tatal nostru.La module trebuie sa stii doar chestiile de baza, sa le intelegi.Ca sa stii ce e licenta, nu trebuie sa stii cuvant cu cuvant din caiet, poti sa zici din cuvintele tale dar sa fie corect. La M1 o sa ai si operatii, intai o sa trebuiasca sa inveti activul si pasivulTe sfatuiesc sa le inveti forte bine pe acestea, ca o sa le faci toti anii!
La M2 sunt lectii multe, scris, faci un rezumat la lectie, trebuie sa vada ca intelegi.
La M3 e cel mai usor, e mult de scris dar sunt lectii extrem de dragute, de exemplu despre alimente, cosmetice si produse, e foarte usor.Al treilea modul (9-10 clasele) e cel mai usor dintre toate.
Depinde si de profesori, dar in general da, este mult de invatat fiindca avem vreo 17 materii si iti dai seama ca trebuie sa stim la fiecare.

| Princess23 explică (pentru 愛日本):

Aa eu ma gandeam ca o sa fie foarte multe operatii, multe calcule laughing, dar se pare ca nu e asa

| 愛日本 a răspuns (pentru Princess23):

Matematica e usoara
La modulul unu o sa fie operatii dar din acelea din clasa a 5a

| Princess23 explică (pentru 愛日本):

Aaa pai e bun asa. O intrebare as mai avea laughing, cred ca te-am zapacit cu ele. In general se cer caiete studentesti? Adica daca se scrie asa de mult cred ca ar fi indicat sa folosesc din acelea nu?

| 愛日本 a răspuns (pentru Princess23):

Te sfatuiesc sa folosesti doar caiete studentesti la toate materiile, o sa ai materii la care un caiet o sa-ti ajunga 2-3-4 ani.(religie, psihologie) depinde si de scrisul tau, eu scriu foarte mic

| Princess23 explică (pentru 愛日本):

Ok merci pentru raspunsuri chiar m-ai ajutat, aveam semne de intrebare laughing. Pupici si bafta in clasa a 11-a :* big grin

| 愛日本 a răspuns (pentru Princess23):

Multumesc ♥ La fel si tie!

12 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......multumesc/

Toate cele bune!