| Meadow a întrebat:

Heii TPU,trebuie sa imi aleg liceul si as vrea sa intreb fostii sau actualii elevi la profilul filologie,ce materii se fac?,ce studiezi in mare parte? Ce facultati pot urma? Daca termin profilul filologie, pot sa intru la academia de politie? Please don't ignore happy

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Depinde daca e filo bilingv sau simplu. Eu sunt la bilingv engleza si am 4 ore de romana, 6 de engleza, 3 de istorie, 2 de geografie etc. In mare parte, o sa faci mate, fizica, chimie, biologie pana in clasa a 11-a cand toate astea vor fi scoase si inlocuite cu "stiinte". Bacul il dai la Romana, engleza, istorie si la alegere intre logica, psihologie, latina, geografie, economie si filozofie.
Ca facultati poti urma : dreptul, litere, psihologie. Poti da si la academie dar trebuie sa te pregatesti bine la sport in particular.
Succes!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit :)

Toate cele bune!