| 123456789qwertuiop a întrebat:

Heii,vreau sa va intreb ceva.Deci as vrea sa ma fac psiholog, si ma gandeam ca stiintele sociale sunt bune, dupa urmand sa fac facultatea daca s-ar putea.Deci ar fi ok sa merg pe stiinte sociale? Si daca da, conteaza nivelul liceului la care ma duc daca profilul este de stiinte sociale? Va rog, help

Răspuns Apreciat de Editori
| anaM2000 a răspuns:

Buna! Profilul nu conteaza. Psihologia se face in clasa X-a la stiinte sociale, filologie, cat si stiinte ale naturii si multe altele. Nu poti alege profilul doar de dragul de a-ti fi mai usor la facultate, deoarece optand pentru ceva ce nu-ti place vei sta dezamagit 4 ani. Iar in legatura cu nivelul liceului, depinde de cat de mult te vei pregati pentru a absolvi bacalaureatul cu o nota maricica, deorece sunt facultati la care se intra pe baza de dosar si facultati care cer admitere, Sper ca te-am ajutat! Daca mai ai vreo intrebare te rog sa mi-o adresezi! O seara placuta

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Da,este profilul potrivit pentru a urma apoi psihologia.

| whatevernvm a răspuns:

Nu conteaza profilul, oricum n-o sa inveti multa psihologie la liceu si daca vrei sa faci ceva cu ea trebuie sa te ocupi mai mult singur/a de invatat. Filologia sau stiintele sociale sunt ok. Daca ai noroc de un prof ok o sa te avantajeze, dar iti zic din experienta ca o sa inveti psihologia mai mult pe cont propriu.

| Zathara a răspuns:

Științe sociale sau filologie, nu contează extraordinar de mult. Tot faci psihologie doar în clasa a 10-a, la ambele. Iar la facultate poți intra indiferent de profil. Nivelul liceului contează în general, dar nu e un factor în admiterea la facultate. Materia la psihologie o înveți mai mult individual și poți apela la profesor să-ți explice ce nu știi. Cam asta e.

| Arabolu a răspuns:

Eu am fost la arte si acum sunt la facultă la psihologie. Nu contează ce liceu faci daca înveți. O sa conteze nota de la bac la unele admiteri, acum depinde foarte mult si unde ai vrea sa dai( adică in ce oras). Chiar nu contează la ce profil esti daca iti place psihologia ai sa înveți si daca esti la mate-INFO si daca esti la socio